Yüzen Ada

Keşfetme ruhuna sahip gezginlerin bulabileceği ender yerlerden bir tanesidir Yüzen Ada. Bingöl ile Solhan İlçesi Hanzarşah Köyü Aksakar Göl Mezrası’ndaki adaya gitmek için, Solhan’dan Bingöl yönüne giderken yolun 10. kilometresinde adanın eskimiş tabelası görünür.

Yazı ve fotoğraf: İrfan Tanrıverdi

Yolda ilerledikten yaklaşık 5 kilometre sonra Aksakal Mezrası’na varılır. 10 – 15 haneli köy yaz aylarında terk edilmiş gibidir. Sadece kadın ve çocuklara rastlarız. Yetişkin erkekler yaylalarda gelecek kış için erzak hazırlamak için meşguldürler. Köy meydanına aracınızı bırakıp yarım saatlik bir yürüyüş sonunda göle varırız. Üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz bir arazi içerisinde bulunan göl, 300 m2 genişliğindedir. Derinliğinin 50 metreden fazla olduğu söylenmektedir.

Gölün suları herhangi bir madensel tuz içermiyor. Gölün içindeki birbirinden bağımsız üç ada üzerine çıkıldığında sal gibi hareket etmektedir. Gölde hayli büyük balıklara rastlamak mümkün. Bitki kökleri toprak ile kaynaşmış ve yapışık bir durumdadır. Anakaradan kopan parçalar göl yüzeyinde bağımsız bir şekilde yüzmektedir.

Sırtçantam 2. sayı Şubat 2005