Yunus Parkı İşletmecilerine Suç Duyurusu Yapıldı

28 Mayıs’ta ruhsatsız bir şekilde müşteri kabul ettiği için Kaş Zabıta Müdürlüğü tarafından mühürlenen Kaş Yunus Parkı, aradan geçen altı ay içinde, ikinci kez para karşılığında müşteri kabul etmeye ve para karşılığında ziyaretçilerin yunuslarla yüzmesine izin verdiği tespit edildi.

Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu ProWal, çektiği fotoğraflarla Kaş Belediyesi’ne suç duyurusunda bulunurken, Yunuslara Özgürlük Platformu da ek bir suç duyurusuyla, başlatılacak yasal işlem sonucu hakkında bilgilendirilmeyi ve sayısız hukuksuzluğa konu olan ruhsat alma aşamasındaki yunus parkına işletme belgesi verilmemesini talep etti.

Yunuslara Özgürlük Platformu’nun 15 Kasım 2012 tarihinde sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki ‘Yunus Parkları Kapatılsın’ sayfasına eklenen fotoğraflar, ihbar olarak kabul edildi. Antalya’nın Kaş ilçesindeki yunus parkının (Kaş Dolphin Park) ikinci kez hukuksuzluğa karıştığını kanıtlayarak yeniden yetkililere taleplerini iletti.

12 Kasım’da çekilen fotoğraflar, park girişinin 28 Mayıs 2012 tarihinden itibaren mühürlü olmasına ve park işletmecilerinin halen yetkili kurumlardan ruhsat alamamış olmasına rağmen, park çalışanlarının içeri müşteri kabul ettiğinin ve gelen müşterileri para karşılığında yunuslarla yüzdürdüğünün belgesi olarak ProWal’un ve Yunuslara Özgürlük Platformu’nun yetkili kurumlara yaptıkları suç duyurusunda kullanıldı. Kaş Belediye Başkan Yardımcısı Birol Engin’i makamında ziyaret eden ProWal ekibi, fotoğraflarla birlikte suç duyurusunun kayıtlara alınmasını sağladı.

“Hukuksuzluğa ruhsat verilmesin”

Suç duyurusunun nasıl bir yasal yaptırımla sonuçlanacağı hakkında bilgi almak isteyen Yunuslara Özgürlük Platformu, ProWal’a başvuru konusunda destek verdi. Başbakanlık Bilgi Edinme Birimi dahil olmak üzere Kaş Belediyesi ve Kaş İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gibi yetkili kurumlara yeni bir resmi suç duyurusu gönderen Platform, web sitelerinde yayınladıkları başvuru metninde, ‘binlerce duyarlı vatandaşın medyaya yansıyan yazılı tepkileri ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun temel maddeleri dikkate alınarak, etik gerekçelerin yanı sıra, her seferinde yasaları bile çiğnemekten çekinmeyen bu işletmeye, daha önce işletme ruhsatı almak amacıyla başvuru yapılmış olsa bile, hiçbir gerekçeyle ruhsat verilmemesini’ talep ettiklerini dile getirdi.

Park, ruhsat almadan ziyaretçi kabul etmeye başlayınca Kaş’ta yaşayan İngilizlerden ve yerel halktan gelen yazılı suç duyuruları doğrultusunda Kaş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nce 28 Mayıs 2012 tarihinde mühürlenmiş ve STK’lar tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

Yunuslara sağlık kontrolü yapılmadı

Yunus parkının mayıs sonunda mühürlenmesinin ardından, Yunuslara Özgürlük Platformu ve duyarlı 100’e yakın vatandaş, ilgili bakanlıklara gönderdikleri ıslak imzalı dilekçelerle, sağlıksız ve bitkin oldukları gözlenen dört yunusa uzman ekipler tarafından sağlık kontrolü yapılmasını talep etmişti. Bu talepten tam bir hafta sonra, yunusların ikisi sebze kamyonlarının arkasında apar topar Bodrum’daki yunus parkının kafeslerine hapsedilmiş, kalan iki yunus ise yine deniz kafesinin içinde kaderlerine terkedilmişlerdi.

Dünya istemiyor, yetkili kurumlar dinlemiyor

Tutsak gösteri yunuslarının Kaş’a getirildiği Aralık 2011 tarihinden itibaren Türkiye’de ve dünyada tepki toplayan Kaş Yunus Parkı, ruhsatlandırma süreci boyunca birçok sivil toplum kuruluşu ve duyarlı vatandaş tarafından yazılı başvurularla ve ilçede düzenlenen etkili bir eylemle protesto edilmiş, kamuoyunda farkındalık yaratılması amacıyla Yunuslara Özgürlük Platformu ve yerel STK’lar tarafından Kaş okullarında bilgilendirme seminerleri düzenlenmişti. Oscar ödüllü The Cove belgeselinin yaratıcısı ve Flipper’ın eski eğitmeni dünyaca ünlü aktivist Richard O’Barry ise, dünya çapında verdiği mücadelenin benzerini Kaş için vermiş, ilk etapta Kaş’taki yunus parkıyla birlikte Türkiye’deki tüm yunus parklarının kapatılmasını ve yenilerinin açılmamasını talep eden ortak bir uluslararası imza kampanyasıyla Yunuslara Özgürlük Platformu’yla beraber çalışmıştı.