Yunus Gösteri Merkezlerine Karşı Yasal Düzenleme Getirilmeli!

WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Tolga Baştak, “Türkiye, ne yazık ki yunus havuzlarının sayısının hızla arttığı ülkeler arasında başta geliyor. Birçok ülkede yasal düzenlemelerle faaliyetleri yasaklanan veya kısıtlanan yunus gösteri havuzlarının sayısı ülkemizde 12’ye ulaşıyor. Yunuslarla yüzmenin faydalı olduğu kanısı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Oysa, bu kanının geçerliliğini ispatlayan bir bilimsel araştırma sonucu yok. Buna karşılık doğal ortamlarından koparılan bu yunusların yaşamlarının kısaldığına ilişkin bilimsel sonuçlar mevcut. Karasularımızda yunusların avlanması yasaklanmış durumda. Bununla birlikte tutsak edilmiş yunuslar ve diğer deniz memelilerinin havuzlarda gösteri amaçlı kullanılması ile ilgili yasal bir düzenleme henüz yok” dedi.
 

Türkiye’deki yunus gösteri havuzlarının 12.si Fethiye Hisarönü’nde inşaa edilmektedir. WWF tarafından yapılan alan çalışması ve gözlemler, Fethiye’de inşaa edilmekte olan havuzun, açık denizlerde yüzlerce kilometre yüzen bir deniz memelisi için oldukça küçük ve dar olduğunu ortaya koymaktadır. Buraya en yakın mesafede Kaş’ta bulunan diğer bir tesisin de koşulları tartışmalıdır. Kaş’ta bulunan yunusların, bulundukları dar alanda hareket zorluğu nedeniyle vücutlarında zedelenmeler meydana geldiği görülmektedir.

WWF – Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak; “Ülkemizde birçok hayvanseverlerin şiddetle karşı çıktığı yunus gösteri havuzları konusunda gerekli araştırma ve incelemelerin acilen yapılması ve bu konuda yasal düzenlemelerin en kısa sürede tamamlanarak yunus parklarının kapatılması gerekmektedir. Ölü balıklar ile beslenmeye alıştığı için avcılık yetenekleri körelen gösteri yunuslarının rehabilitasyonları tamamlandıktan sonra bu canlılara özgürlüklerinin geri verilmesi ülkemizin doğaya karşı sorumluluğudur” dedi.