‘Yollarda Boğulmak’

9 Eylül 2009 günü meydana gelen ve resmi açıklamalara göre çoğu İstanbul’da olmak üzere 40 kişinin ölümüne neden olan sel felaketinin nedenleri üzerine yeniden düşünülmesini sağlamak ve bu dönemde büyük hasara uğrayan Nesin Vakfı’na destek olmak amacıyla hazırlanan Yollarda Boğulmak başlıklı fotoğraf / belge sergisi ve panel, 7 Kasım 2009 Cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Fotogen, Fotoğraf Vakfı, Fotopya, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, İFSAK ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin düzenledikleri etkinlik, saat 14.00da Ana Bina Fazıl Say Salonu’nda yapılacak olan sergi açılışıyla başlayacak. Üç bölümden oluşan serginin ilk bölümü, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan belgelerden oluşuyor. İkinci bölümde, çoğu basın kaynaklı olmak üzere fotoğrafçıların sel izlenimleri izleyicilerle paylaşılıyor. Üçüncü bölüm ise amatör ve profesyonel fotoğrafçıların Nesin Vakfı yararına satışa sunacakları fotoğrafları kapsıyor. Sergi, 13 Kasım’a kadar açık kalacak. Günün ikinci etkinliği olan panel ise B Konferans Salonunda 14.30’da başlayacak ve panelde sel felaketinin nedenleri ve alınması gereken önlemler tartışılacak.

Etkinliğin düzenleyicisi kurumlar konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor: “Çağdaş, bilimsel, aklı ve bilimi çalışmalarının temeli olarak alan, insana ve doğaya saygılı yönetimler tarafından yönetilmek istiyorsak, hiçbir politik önyargımız olmaksızın yaptığımız bu çalışmayla bu felaket karşısında bir ses vermek gerektiği kanısındayız.”