‘Yeşil Altın: Antep Fıstığı Zirvesi ve Çalıştayı’

yesil-2

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi ve Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliği ile sektör paydaşları, bölgenin ve şehrin en önemli ürünü olan Antep fıstığını tüm yönleriyle değerlendirmek üzere 19 Eylül 2014 tarihinde Türkiye’de ilk kez ‘Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi’ için Gaziantep’te bir araya geliyor.

Bilindiği üzere, Antep fıstığı Gaziantep ve yöre illerinin Yeşil Altın’ı olup ülke ve şehir ekonomisinde, ana ve yan ürün olarak gıda üretiminde, yemek kültüründe, sosyal etkileri bakımından kadın ve istihdam konusunda oldukça büyük bir öneme sahip.

Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi’nde Antep fıstığının ilişkili olduğu tüm alanlar, yöresel bir ürün olmanın ötesinde küresel bir markaya dönüştürülmesi yolunda bir bütünsellik içerisinde değerlendirilecek.

Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi’nin ilk bölümü, ilgili bakanlıkların ve protokolün açılış konuşmalarını ve farklı alanlardan uzmanların yer aldığı panelleri içeren bir konferans olarak gerçekleşecek. İkinci bölümde ise, alanında uzman kişilerin yer alacağı bir Antep Fıstığı Çalıştayı düzenlenecek.

Yeşil Altın Antep Fıstığı Çalıştayı

Antep fıstığının küresel bir marka olması yönünde 7 farklı konunun ele alınarak yol haritalarının oluşturulacağı Yeşil Altın Antep Fıstığı Çalıştayı sırasında Enerji ve Çevre; İşleme Teknikleri; Tarım; Ar-Ge ve İnovasyon; Antep Fıstığının Dünya Markası Olması; Antep Fıstığının Sosyal Etkisi (İstihdam ve Kadın) ve Antep Fıstığı Ekonomisi konuları ayrı masalarda konunun uzmanları tarafından tartışılacak. Çalıştay sonrasında masalarda ortaya çıkan yol haritaları bir araya getirilecek ve bu konularda çeşitli aksiyon planları çıkarma hedefi ile kamu ile paylaşılacak.

Bunlara ek olarak, Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi sırasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin 10. Kalkınma Planı hedeflerine katkı sağlamak, çok sayıda başarılı uygulamayı görünür kılmak ve yenilerinin geliştirilmesini teşvik etmek amaçları ile ilk kez Antep fıstığını markalaştırmak adına emeği geçenlere ‘En’ ödülleri verilecek.

Çalıştaya tüm akademisyenler ve sektör paydaşları davetlidir.

Çalıştay katılımı için: yesilaltin@surakademi.com

Ayrıntılı bilgi için:www.yesilaltin.org