Yerli Mısır Patlasın, GDO’lu Mısır Çatlasın!

Buğday Derneği, %100 Ekolojik Pazarlar’daki tüm üreticilerle birlikte tohumlara özgürlük için Tohum Takas Ağı Kampanyası’nı tanıtmak üzere herkesi 3 ve 4 Kasım’da %100 Ekolojik Pazarlarda yerli mısır patlatmaya, paylaşmaya, yemeye çağırıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, 3 – 4 Kasım tarihlerinde Şişli ve Kartal %100 Ekolojik Pazarlarında gerçekleştireceği, yerli mısır patlatma etkinliğiyle atalık tohumların yaygınlaştırılması için Adım Adım Oluşumu ile başlattığı Tohum Takas Ağı Kampanyası’nı tanıtacak. Dernek gönüllüleri, organik ürün üreticileriyle birlikte geçekleştireceği ‘Yerli mısır patlasın, GDO’lu mısır çatlasın’ etkinliğinde, GDO tehdidine de dikkat çekecek.

3 Kasım Cumartesi günü, Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, 4 Kasım Pazar günü Kartal %100 Ekolojik Pazar’da patlatılacak yerli mısırlar, pazar müşterileri, kampanya destekçileri ve basınla paylaşılacak. Etkinliğe katılmak isteyenlerin, Derneğin vereceği kâğıtlarla kendi külâhlarını yaptıktan sonra mısır patlatılan tezgâhların önünde sıraya girmesi yeterli.

Yerli türlere bulaşma riski bulunan GDO’lar, sadece sağlığımızı değil, gen kaynaklarımızı da tehdit ediyor. Yerli tohum çeşitleriyle yetiştirilen ürünlerin besleyici değerinin daha fazla olduğuna dikkat çeken %100 Ekolojik Pazarlar Koordinatörü Batur Şehirlioğlu, “Mısır, dünyada GDO’lu üretimde liste başındaki ürünlerden biri. Biz, mısır ihtiyacının yüzde 92’sini karşılayabilen bir ülkede yaşıyoruz ve mısırı ihraç etmek yerine yerli türlerden üretimimizi yaygınlaştırarak kendimize yetebilecek durumdayız. Bu sadece mısır için diğer pek çok gıda türü için de geçerli” diyor.

Hibrid tohumların tescillendiği, uluslararası şirketlerin GDO’lu tohumlarının patent yasalarıyla korunduğu günümüzde, yerli tohumlardan üretilen ürünleri satın almak, bu tohumları eken çiftçiyi desteklemek anlamına geliyor. ‘Yerli tohumların üretimi, paylaşımı yaygılaştırılmalı’ diyenler, 3 – 4 Kasım’da %100 Ekolojik Pazarlarda buluşarak, Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Kampanyası’na destek verecek. Sizi de, bir yandan ‘Yerli mısır patlasın, GDO’lu mısır çatlasın’ etkinliğinde eğlenceli bir hafta sonu geçirirken, diğer yandan da sağlıklı alışveriş ve yerli tohumlara destek için, 3 – 4 Kasım’da %100 Ekolojik Pazarlara bekleniyorsunuz…