Yeni Zelanda’da Çevre Zaferi!

Bu olay hem Yeni Zelanda, hem de tüm gezegen için çevre ve gelecek nesiller adına kazanılmış büyük bir zafer. Yeni Zelandalılar, koruma alanlarında madencilik yapılmasının önüne geçmek için tarihlerinin en büyük protestolarını sergileyerek ve binlerce imza toplayarak, aynı amaç için yeterince insan bir araya geldiğinde her şeyin başarılabileceğini gösteriyor.
 

Şimdi sıra temiz enerji yatırımlarında

Yeni Zelandalılar bu büyük başarıyla yetinmiyor ve şimdi de hükümetlerinden iklimi katleden fosil yakıtlardan vazgeçip temiz enerjiye yatırım yapmasını istiyor.

Yeni Zelanda’da derin denizlerde yeni petrol kuyuları açılması, yeni kömür ve linyit madenleri planları yapılıyor. Bazı koruma alanları ve ulusal parklar şu an güvende olsa da, diğer koruma alanları ve deniz alanları halen risk altında.

Greenpeace Yeni Zelanda gönüllüleri, bu planları protesto etmek için 25 Temmuz günü düzenledikleri eylemde kendilerini ‘petrol’e bulayarak hükümete Yeni Zelanda açıklarında petrol çıkarma planlarından vazgeçmesi gerektiği mesajı gönderdi. Ülkedeki kış şartlarına aldırmadan sahilde vücutlarına su ve petrol karışımı süren eylemciler, çevredeki insanlardan yeni petrol kuyularının açılmasına karşı imza topladı.
 

En son Meksika Körfezi ve Dalian’da yaşanan petrol felaketlerinin doğal yaşamı ve ekosistemi, dolayısıyla tüm gezegeni ne denli etkilediği düşünüldüğünde, petrole olan bağımlılığımıza tüm dünyada bir son vermemiz gerektiği daha net ortaya çıkıyor.

Yeni Zelandalıların, hükümetlerinin temiz enerji konusundaki kararını da etkileyerek halkın gücüne dair tüm dünya adına yeni bir örnek oluşturmasını diliyoruz.