Yeni Rainbow Warrior’un Yapımına Başlandı

Rainbow Warrior’ın 10 Temmuz 1985 günü Fransız gizli ajanları tarafından bombalanarak batırılması, 25 yılında anıldı. Polonya Gdansk’taki Maritim Tershanesi’nde düzenlenen törende, patlamada ölen Fernando Pereira adlı iki çocuk babası fotoğrafçı da anılırken, yeni Rainbow Warrior gemisinin yapımına başlandı.

Temmuz 1985’te batırılan gemi, o tarihe dek balina ve fok avcılığına olduğu kadar Fransa’nın Pasifik’teki nükleer denemelerine karşı da kampanyalar yürüttü. Nükleer denemelere karşı düzenlenen bir seyahat sırasında Fransız gizli ajanları, gemiye iki adet bomba yerleştirerek şiddetsiz eylemler yapan insanlara ölümcül güç uygulamayı seçti ve 35 yaşındaki Fernando Pereira’nın ölümüne neden oldu.

Ancak Greenpeace’i durdurma çabaları başarısızlıkla sonuçlandı. Tüm dünyanın tepkisini çeken bombalama olayı Greenpeace’in ‘gökkuşağını batıramazsınız’ sloganını doğurdu. 1989’da Greenpeace, kullanılmış bir trol gemisini – önümüzdeki yıl emekliye ayrılacak- yeni Rainbow Warrior gemisine çevirdi.
 

En çevreci kampanya gemisi

Yeni Rainbow Warrior, bir amaç için inşa edilmiş ve çevreye duyarlı olarak tasarlanmış ilk kampanya gemisi olacak. Greenpeace’in karbon ayak izini azaltacak şekilde tasarlanan yelkenli gemi, akıllı çevresel yatırımlar konusunda da bir örnek oluşturuyor.

Deniz seviyesinden 54 metre yükselen çarpıcı A-yapısıyla yeni Rainbow Warrior’da yer alacak uydu çıkışı, 24 saat geniş bant bağlantı sağlayarak milyonlarca insanın sanal gökkuşağı savaşçıları olarak Gemi’ye katılabilmesini sağlayacak. Özel olarak tasarlanan vinçler, çevre suçlarının üzerine gitmede önemli araçlardan biri olan şişme botların hızla suya indirebilmesine olanak tanıyacak. Yeni gemi önümüzdeki yıl yelken açarak, Greenpeace’in 40. yılında hazır olmuş olacak.

Rainbow Warrior bugüne dek çevre suçlarına tanıklık etmek ve karşı çıkmak için çalışırken, tüm dünyadan milyonlarca insan için de bir umut ışığı oldu.