Yelkovan Kuşları İçin Türk – Yunan İşbirliği

Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından yapılan değerlendirmeye göre nesli tehlike altına girmeye yakın (NT) olan yelkovan kuşlarının Türkiye’deki durumu bilinmiyor. Bir deniz kuşu olan yelkovan, Doğu ve Orta Akdeniz’e özgü bir tür. Türün üreme ve beslenme alanları büyük bir sır. Yunanistan, İtalya, Fransa, Tunus ve Malta’nın ıssız küçük adalarında yuvaladıkları, İstanbul Boğazı’nı kullanarak Karadeniz’e ulaştıkları, burada beslenip kışladıkları tahmin ediliyor. Ancak bu bilgilerin doğrulanması için kuşun kullandığı alanlarda eş zamanlı gözlemler yapmak şart.
Bu çalışma yelkovan kuşları üzerindeki sır perdesinin aralanması açısından önemli.
Çalışmada, İstanbul Boğazı, Midilli ve Limni adalarında eş zamanlı sayımlar yapıldı. İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu uzmanları tarafından Boğaziçi’nde yapılan sayımda bir günde 25.000’in üzerinde yelkovan tespit edildi. Midilli adasında yapılan gözlemlerde ise bir günde 14.000’in üzerinde yelkovan sayıldı. Bu sonuçlar, her iki bölgenin de türün göçü için kritik öneme sahip olduğunu gösteriyor. Bu çalışma sayesinde bu alanların bugün sayısı 10.000’in üzerinde olan Önemli Kuş Alanları (ÖKA) arasına girmesi sağlanacak.
 

Avrupa Birliği Life+ fonu ve İngiltere Kraliyet Kuşları Koruma Derneği (RSPB) tarafından desteklenen bu proje ile ilk ortak çalışmasını yapan Doğa Derneği ve Yunan Ornitoloji Derneği, diğer Ege kuşlarının korunması için birlikte çalışmaya devam etmeye karar verdi.