Yavru Balıklar İçin 416 Bin İmza

Yavru balık avının durdurulması için başlattığımız ‘Seninki kaç santim?’ kampanyasında imza sayısı 416 bini aşarken, Danışma Kurulu toplantısına da bir hafta kaldı. Geçtiğimiz Şubat ayında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında, kırmızı telefon eylemimize cevap olarak, balık boylarının yeniden düzenlenmesi konusunun toplantıda tartışılacağı ve gerekli değişikliklerin yapılacağı duyurulmuştu.


Her yıl yapılan Danışma Kurulu toplantısının tarihi 21 Haziran Salı olarak bildirildi. Greenpeace, bu toplantıda kalkan, palamut, orfoz, levrek, lüfer öncelikli olmak üzere pek çok türün yasal avlanma boylarının bilimsel verilere göre değiştirilmesini talep ediyor.

Denizler Kampanyası Sorumlumuz Banu Dökmecibaşı: “Balık türlerinin ve denizlerin veriminin devamlılığı için öncelikle doğru boyda balığın avlanması, tehlike altındaki türlerin korunması, yumurtlama alanlarının koruma altına alınması gerekli. Bu sürdürülebilir balıkçılık yönetiminin ilk kuralıdır. Bu nedenle, 21 Haziran’daki toplantıda ilk adım olarak, yasal avlanma boylarının denizlerimizin ve balıkçılığımızın sürdürülebilirliği gözetilerek, 2012-2016 su ürünleri tebliğine düzeltilmiş olarak girmesini bekliyoruz” dedi.

Bağımsız bir bilim komisyonu kurulmalı

Dökmecibaşı, Greenpeace’in bu kampanya çerçevesinde yayınladığı cetvel ve tablonun, varolan yasal avlanma boyları listesindeki pek çok türün gerçek bilimsel üreme boylarının altında avlandığına bir kanıt olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Şubat ayındaki açıklamasında AB yönetmelikleri verilerinin gösterilmesini yeterli ve doğru bulmuyoruz.