Yaşayan Bahar

Yaşayan Bahar web sitesinde kutlamalar devam ediyor, göçmen kuşları yakından tanımak, baharın izlerini takip etmek, 2010 Biyoçesitlilik Yılı etkinliklerinden haberdar olmak, büyüleyici göçü haritadan takip etmek için adres http://www.yasayanbahar.org/

Yaşayan Bahar kampanyasında neler oluyor?
Siz doğaseverlerin birbiriyle doğaya dair her şeyi paylaştığı ‘İlkbahar Günlüğü’ Türkiye’nin her bölgesinden her yaştan doğaseverin bir araya geldiği bir buluşma noktası oldu. İşte birkaç örnek:

”Ankara Bahçelievler 1.Cadde’de an itibariyle (18.30) yağmur sonrası, serin ve parçalı bulutlu bir havada durmaksızın öten bir guguk kuşuyla birlikteyiz”

“Bornova Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk İlköğretim Okulu Ramsar alanı İzmir kuş cennetinde leylekler ve kırlangıçlar gözledi. Gezi Eco School Projesi kapsamında yapıldı.”

“Benim üç yıldır devam eden ve daha uzun yıllar devam etmesini istediğim misafirlerim var. Bu yılda bekliyordum. Çünkü arkadaşları gelmişlerdi. Cuma günü sabahleyin geldiklerini görünce bilemezsiniz ne kadar sevindiğimi. Onlar yuvalarının kenarındaki tele tünemişlerdi. Onlara ”hoş geldiniz” dedim. Onlar ”Hoş bulduk” der gibi yanımdan, sağımdan, solumdan pike yaparak geçtiler. Misafirlerim geldiği için çok mutluyum.”

“Erzincan’a bahar gelmiş. Kırlangıçlar göklerde…”

“Balkonumuzdaki geçen yıldan kalan yuvada sesler duyunca ilgilendim. Sanırım temizlik yapıyordu. Türü : “Ev kırlangıcı / House martin / Delichon urbica “Ertesi gün 10-15 bireylik grup çevrede uçarak beslenmeye başladı.”

http://www.yasayanbahar.org/ web sitesindeki İlkbahar Haritası bölümünde de bahar tüm hızıyla kutlanıyor. Neredeyse bütün Avrupa turuncuya boyandı. Tüm Avrupa’dan gelen gözlem kayıtlarıyla baharı temsil eden turuncu renk daha da koyulaşıyor. Baharın Avrupa’da ilerleyişini haritadan izlemek bir göçmen kuş gibi kanat çırpmanın, baharı yaşamanın heyecanını hissettiriyor.

 

Peki ya Top 10 listemiz…


Top 10 listesinde tüm Avrupa ülkeleri arasında tatlı bir bahar yarışı devam ediyor. 3. Sıraya kadar yükselen Türkiye şu an 7. Sırada. Türkiye’den girilen gözlem sayısı 700’e yaklaştı. Bu eğlenceli bahar yarışına daha fazla gözlem ekleyerek, dostlarınızı davet ederek katılabilirsiniz.

Doğayla dansımızı, göçmen kuşların neşeli seslerini, renkli fotoğraflarımızı paylaştığımız bir kampanya olan “Yaşayan Bahar” kampanyası Haziran ayına kadar devam edecek. Sizleri ve dostlarınızı baharı kutlamaya, göçmen kuşları yakından tanımaya, bahar coşkumuzu kampanyamızda yaşamaya davet ediyoruz. Yaşayan Bahar Kampanyası’na vermiş olduğunuz destek ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz. Baharınızı ve Biyoçeşitlilik Yılınızı yeniden kutlar, doğayla iç içe olduğumuz yeni kutlamalarda buluşmayı dileriz.