Yaşamın Çeşitliliğini Kutluyoruz

Dünyada doğası en hızlı yok edilen ülkelerden olan Türkiye’nin biyolojik zenginliğinin kamuoyu tarafından bilinmesi ve korunmasına yönelik bilgilendirme çalışmalarının gerçekleştirileceği Biyoçeşitlilik Yılı kapsamında biyolojik çeşitlilikle ilgili yayınlar, kuş gözlem günleri, doğa eğitimi programları, araştırma ve gözlem gezileri, doğa yürüyüşleri, belgesel film gösterimleri, sohbetler ve seminerler yer alacak.

Biyolojik çeşitliliğin yaşamın temeli olduğunu söyleyen Doğa Derneği Genel Müdürü Bahtiyar Kurt, biyolojik çeşitliliğin canlı türleri, yaşam alanları ve insanlar için hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

 

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi araştırmasına göre, çift yaşamlıların yüzde 30’unun, sürüngenlerin yüzde 28’inin, tatlısu balıklarının yüzde 37’sinin, bitkilerin yüzde 70’inin ve omurgalıların yüzde 35’inin tehdit altında olduğuna dikkat çeken Kurt şunları söyledi: “Dünyada her 13 dakikada bir tür yok oluyor. Bu yok oluş ne yazık ki Türkiye’de çok daha hızlı. Anadolu’nun tarih boyunca çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmasının, renkliliğinin ve insan çeşitliliğinin de temel kaynağı olan doğal zenginlikleri bugün toptan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Anadolu’nun doğası ile birlikte, besin kaynaklarımız, temiz havamız, suyumuz ve toprağımız da yok oluyor. Bu yok oluşa dur demenin yolu ise yaşadığımız coğrafyanın doğal zenginliklerinin farkında olmaktan geçiyor. 2010 yılı Biyoçeşitlilik Yılı, biyoçeşitliliğin sağlığımız ve geleceğimiz için neden önemli olduğunu, bu çeşitliliği nasıl koruyabileceğimizi anlamamız açısından önemli bir rol oynayacak.”

Doğa Derneği, 22 Mayıs 2010 Dünya Biyoçeşitlilik Günü kutlama etkinliklerine başlayacak ve yıl boyu devam edecek. Etkinlikler, http://www.dogadernegi.org/ adresinden takip edilebilir.