Yaşamın Bütünlüğüne Oy Vermek

Bu hafta sonu oy vermek üzere sandık başına gider (veya gitmemeyi seçerken) sevgili Victor Ananias’ın ‘Yaşamın Bütünlüğüne Oy Vermek’ başlıklı yazısını sizlerle paylaşmak istedik.


Yaşamın Bütünlüğüne Oy Vermek

Tren kazası… diye başlarsam yazıma herhalde epeyce merak uyanır bizim sayfada, bu konuda Buğday’ın fikri nedir, onlar ne demiş bakalım, diye. Belli bir sayıda insan bir anda beklenmedik bir şekilde ölüverince hepimiz, sağcısı solcusu, politika ile ilgileneni ilgilenmeyeni nasıl da odaklanıveriyoruz o noktaya! Tabii alınacak dersler var; ilerisi için ipuçları taşıyor bu olaylar, orası kesin. İnsan etkisi ile oluşmuş sonuçlar, o da doğru. Bunda hiç bir yanlış yok, ilgilenmeseydik yadırganacak bir durum olurdu.

Peki ya her gün hastanelerde artan sayıda insanın kemoterapi seansları için olmayan parası ile kanserden kurtulma, tedavi umudu içinde bekleyişi; ‘fakir’ dediğimiz ülkelerde zenginlerin sahip olduklarına sahip olma hırsından ellerindekileri göremediği için gerçekten fakirleşen ya da zenginliğinden hiç bir zaman memnun olmayıp dahası için körleşen halkın acısı; bu toplumlardaki mutsuz, zoraki olarak sadece şekilsel varlığını sürdürmeye uğraşan aileler… Onlara ne demeli, kim bilir fark yaratılabilecek her bir dakikada dünyada kaç kişi aynı dertten muzdarip ve çaresiz sonuca saplanmış durumda!

Trendekiler için çoğumuzun elinden çok bir şey gelmeyebilir, dua etmenin ötesinde (dua etmeyi kesinlikle küçümsemiyorum) ama diğer birçok acıyı dindirmek, yenilerinin yaşanmasını engellemek için yapabileceğimiz çok şey var! Hatta her alışverişte, her yemekte, her temizlikte, her üretimde verdiğimiz kararlarla bir tarafa oy kullanıyoruz ve oyumuz sayılıyor.

Yaşam dönüşümdür ve insan oyları dönüşümde çok önemli, geçerli bir varlık!
Bunun değeri, bedeli uğrunda her an çaba göstermeye değer bence.
Oyum yaşamın bütünlüğüne, size.

Victor Ananias

4 Ağustos 2004