Yasadışı Avı Durdur!

Bugün deniz tabanı ve doğal yaşam alanlarını tahrip eden yasadışı trol teknelerine karşı düzenlenen eylem Çanakkale’deydi. Çanakkale’de 60 kadar balıkçı teknesiyle birlikte denize açılan eylemciler, sezon dışı olmasına rağmen avlanan trol teknelerini protesto etti ve ‘Yasadışı Avı Durdur’, ‘Kaçak Avcılığa Son’ yazılı pankartlar açtı.

15 Temmuz’da uluslararası sularda trol avcılığı serbest bırakılacak. Ancak bir süredir, yasak olmasına karşın Çanakkale’de trol tekneleri yoğun bir şekilde avlanıyor.

Çanakkale Boğazı gibi önemli göç ve yumurtlama alanlarının trole kapatılarak derhal korumaya alınması gerekiyor. Üstelik sadece Çanakkale’de değil, İstanbul, İzmir, hatta tüm kıyılarımızda kaçak avcılık hat safhada. Yasadışı trol ve başka avcılık türleri de kontrolden çıkmış durumda.
Bu durum kıyı balıkçılarının geleceğini tehdit ediyor. Buna acilen bir son verilmez ve yeterli denetim mekanizmaları oluşturulmazsa yarın denizlerimizde tek bir balık kalmayacak.

Greenpeace’nin 2007’den beri yürüttüğü kampanyalarla yavru balık avına ve tahrip edici balıkçılık yöntemlerine karşı gelmeye çalışıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sürdürülebilir balıkçılık için yasadışı trol avcılığını durdurmalı ve bu konudaki denetimleri artırmalı.