Vitrin Mankenlerinden ZARA Önünde Eylem

Greenpeace eylemcileri ZARA mağazası önünde eylem yaparak, firmayı giysilerinden zehirli kimyasalları arındırmaya çağırdı.

Greenpeace eylemcileri bugün, İstanbul Suadiye ZARA mağazası önünde eylemdeydi. Vitrin mankeni kostümleri içinde ‘Zehrin modası geçti, şimdi detox zamanı’ yazılı pankartlar açan eylemciler ZARA markasından, ürünlerinden zehirli kimyasalları arındırmasını talep etti.

Türkiye’deki eylemle birlikte bugün, dünyanın 18 ülkesi ve 80 kentinde yaklaşık 700 Greenpeace eylemcisi ZARA mağazaları önünde benzer eylemler gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz hafta Detox kampanyası kapsamında yeni bir rapor yayımlamış ve dünyaca ünlü 20 giyim markasının ürünlerinin zehirli kimyasallar içerdiğini ortaya koymuştuk. Bu markalar içinde ZARA, hem hormonal bozukluklara hem de kansere neden olan kimyasallar açığa çıkaran tek markaydı.

Dünyaca ünlü giyim markalarının ürünlerinde bulunan zehirli kimyasallar, hem doğaya karışıyor hem de insanlara ulaşarak sağlığımızı tehdit ediyor. Bu sadece tek bir ülkenin sorunu değil, küresel bir sorun. Büyük giyim markaları, bu zararlı kimyasalları barındıran ürünleri satarak her birimizi birer moda kurbanına dönüştürüyor.

ZARA markasının ürünlerinde hem hormonal bozukluklara hem de kansere neden olan kimyasallara rastlandı. Dünya’nın en büyük moda zinciri olarak Zara’ya düşen, acilen harekete geçerek, tüm tedarik zincirini ve ürünlerini zehirli kimyasallardan arındırmak ve bu konuda önder olmak.

Greenpeace Uluslararası tarafından uzun süreli incelemeler sonucunda hazırlanan, ‘Zehirli Giysiler’ raporu 141 parça giysi üzerinde yapılan testler sonucu oluşturuldu. Rapor, zararlı kimyasallar kullanan tekstil üretim tesisleri ile bu ürünleri satan firmalar arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor.

Kampanyaya büyük destek

20 Kasım Salı günü başlattığımız kampanyaya bugüne dek 250 binin üzerinde insan imzalarıyla destek olarak ZARA’dan zehirli kimyasallardan ürünlerini arındırmasını talep etti.

Büyük markalardan talebimiz, 2020’ye dek tüm ürünleri ve tedarik zincirlerinden zararlı kimyasalları arındıracaklarına dair bağlayıcı bir anlaşmaya imza atmaları. Geçtiğimiz yıl süren kampanyalar sonucu H&M, Adidas, Nike ve Puma gibi markalar, zehirli kimyasallardan arınacaklarına dair söz vermişlerdi.

Greenpeace