Van Gölü’nden Dicle’ye Doğa Yürüyüşü ve Belgesel Filmi

Filmin ana teması, Eski Mezopotamya ile Doğu Anadolu arasında yer alan ve işlevi günümüzde de süren tarihsel geçit yerlerlerinden birini oluşturdu. Doğu Anadolu’da artık modern yollarla geçilen bu geçitlerden kimileri halen eski çağlardaki gibi yürüyerek aşılabiliyor. Bunlardan biri de Van Gölü’nün güneyinde, İhtiyar Şahap Dağları’nı aşarak Bahçesaray’a iniyor.
 
 
Çekilen belgeselde Van Gölü Havzası’nı Dicle Havzası’na bağlayan 3200 m yükseklikteki Ağzı Gedik Geçidi’ne tırmanıldı ve buradan Bahçesaray İlçesi’nin içinden geçen Han Deresi Vadisi’ne inildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Arkeolog Sinan Kılıç, Antropolog Urungu Akgül ve Jeolog Onur Köse’nin katıldığı bu etkinlik, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Anadolu ve Avrasya Araştırmaları Merkezi’nin (AVAM) yeni dönem çalışmalarından biriydi. Böylece bölgedeki en iyi doğa yürüyüşü parkurlarından biri de keşfedilmiş oldu. Parkurun Van tarafındaki Kavaş Vadisi’nde yaşayanların iyi bildiği ve halen Bahçesaray’a gidip gelmek için kullandığı bu yol üzerinde, yayla yerleşmelerinden başka, eski yolculukların izlerini taşıyan iki han kalıntısı da yer almaktadır.
 
 
Bu hanlardan biri Bahçesaray tarafındaki eski Horoz Kilisesi’ne yapılan eklemelerle oluşmuştur. Bu tarihsel yolun eski çağlarda, Van Gölü tarafındaki Kavaş Vadisi içinde, yüksek bir yerde kurulan Kazerok Kalesi’yle kontrol edilmiş olduğu anlaşılmaktadır.