UNESCO Tunus İle Dayanışma İçerisinde

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Tunus’ta bulunan Bardo Müzesi’ne yapılan ve ölümle sonuçlanan saldırıları kınadı. Saldırıda ölenlerin ailelerine ve Tunus’a olan desteğini ifade etti.

t-4

Sayın Bokova Fransa Başkanı François Hollande ile Paris’te bulunan Louvre Müzesi’nde yaptıkları toplantı esnasında saldırı ile ilgili konuştu. İki lider kültürel mirasın aşırı uç görüşlü gruplar tarafından tahrip edilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Bokova, “Son terör saldırısı insanları hedef almaktadır. Bardo Müzesi kültürlerarası diyalog ve keşif için herkese açık olan bir yerdir. Bu korkakça saldırı bu ilkeleri inkârdır ve teröre karşı bizi her zamankinden daha fazla bir araya getirmelidir” dedi.

“Tunus vatandaşları ve özellikle genç Tunuslular demokrasi için mücadeleyi kabul etmişler ve mücadele için yollar aramışlardır. Tunus, tüm dünya halklarına örnek olacak muazzam bir umudu temsil etmektedir. Biz de demokrasinin kültür ve diyalog yolu ile yayılacağı mesajını vermeliyiz. Şiddet ve terör ile ruhunu bastırmaya çalışanlarla karşılaştığımızda; onlara diyalog ve kültür yolu ile insan haklarına saygılı bir şekilde cevap vermeliyiz. Bizi birbirimize bağlayan bu değerler adına, Tunus halkını destekleme konusunda UNESCO’nun kararlılığını teyit etmek isterim.”