UNESCO / Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü

1986 yılında görevini ifa ederken öldürülen Kolombiyalı gazeteci Guillermo Cano onuruna verilmekte olan bu ödülün temel amacı, dünyada ifade özgürlüğünü koruyan ve destekleyen kişi ya da kurumları onurlandırmak; gazetecilerin güvenliği ve dokunulmazlık konusunda bilinçliliği artırmaktır.

basin-3

Üye devletler, uluslararası ve bölgesel uzmanlar ile basın özgürlüğü ve gazetecilik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları; basın özgürlüğünü koruyan ve özellikle tehlike içindeyken bunu gerçekleştirecek gazetecileri ve kurumları aday gösterebileceklerdir. Her üye devletin 3 aday gösterme hakkı bulunmaktadır.

Aday gösterme gerekçelerini açıklayıcı yazı ve adaylık formu İngilizce ya da Fransızca doldurulabilecektir. Ödül töreni Dünya Basın Özgürlüğü Gününde (3 Mayıs) gerçekleştirilecek olup, madalya ve para ödülünü içermektedir.

Yalnızca UNESCO üyesi devletler, gazetecilik ve ifade özgürlüğü alanında çalışan uluslararası ya da bölgesel kurum ve sivil toplum kuruluşları başvurabilir. Bireysel başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru için son tarih: 15 Şubat 2015