UNESCO Genel Direktörü Palmyra’daki Savaşın Derhal Durdurulması Çağrısında Bulundu

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, şiddet yanlısı grupların Dünya Miras alanlarına girmesine ilişkin pek çok kaynakta yer alan raporların ardından Suriye Palmyra’daki savaşa son verilmesi için çağrıda bulundu.

Irina Bokova, Palmyra sit alanının durumundan endişe duyduğunu ve savaşın Ortadoğu’nun en önemli sit alanlarından birini ve bölge nüfusunu tehlikeye attığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu alanda savaşın durdurulmasına ilişkin çağrımı tekrarlıyorum. Uluslararası toplumu da güçleri ölçüsünde Palmyra’nın eşsiz kültürel mirasını ve savaştan etkilenen sivil halkı korumak için tüm çabaları göstermeye çağırıyorum. Tüm taraflar kültürel miras alanlarını askeri amaç için kullanmamanın yanı sıra doğrudan hedeflemekten de kaçınarak çatışma anında kültürel mirası korumak için uluslararası yükümlülüklere saygı göstermek zorundadır.”

Palymra, antik dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biri olan büyük bir kentin anıtsal kalıntılarını içermektedir. 1. yüzyıldan 2. yüzyıla kadar, çeşitli medeniyetlerin kesişme noktasında bulunan Palmyra’nın sanat ve mimarisi yerel gelenekler, Fars etkileri ve GrekoRoman tekniklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. 1. yüzyıldan 3. yüzyıla kadar Roma egemenliği altında olan Şam’ın kuzeydoğusundaki Suriye çöllerinde yükselen Palmyra kalıntılarının görkemi, zengin kervan vahalarının eşsiz başarılarının mirasıdır. Büyük sütunlar ise önemli sanatsal gelişimi temsil eden yapıların bir tür karakteristik örneklerini teşkil etmektedirler.