Üçüncü Köprü, Kaçıncı Yanlış?

kemerburgaz kesim

Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu’ndan (ÇED) muaf tutulan, inşaatı için yüz binlerce ağaç kesilen, çevre ekosistemi üzerinde olumsuz etkiler bırakacak olan 3. Köprü’nün, projede belirtilen yerin dışında yanlış bir noktada yapılmaya başlandığı ortaya çıktı.

ÇED raporundan muaf tutulmuştu

Kalkınma Bakanlığı’nın yatırım programında olduğu gerekçe gösterilerek Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporundan muaf tutulan 3. Köprü’nün temeli 29 Mayıs’ta atılmıştı. Karayolları Genel Müdürlüğü güzergâhını değiştirme kararı alınca inşaatın doğru yerde tekrar başlaması için 11 Haziran tarihinde Bakan Binali Yıldırım köprünün imar planının iptal kararını İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 15 ilçe belediyesine gönderdi.

Halkın katılımı sağlanmalı

Bu yaşanan durum gösteriyor ki, bu kadar geniş çaplı ve ekosisteme etkileri olan projelerin ÇED’siz ve kaçak olarak yapılmasının sonuçları süreçteki tüm taraflar için çok ağır oluyor. Eğer ÇED raporları bu konuda söz sahibi olan tüm halkın katılımı ile yapılmazsa bu örnekte de olduğu gibi kaçak projeler yapılır ve doğa katliamları yaşanır. Bugün iptal edilen imar planı kesilen o ağaçlar ve yok edilen doğayı geri getiremez, ama bundan sonra halkın ve söz sahibi kurumların süreçlere katılımı benzer durumların yaşanmasını engelleyebilir.

245 bin ağaç kesildi

Orman ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu Haziran ayında 3. Köprü için toplam kesilen ağacın 245 bini bulduğunu açıkladı. 11 Haziran tarihinde verilen iptal kararından sonra devam eden inşaat yanlış yerde olduğundan; inşaatın devam etmesi planlanan alanında da kesilmesi gerekecek yüz binlerce daha ağaç var.

greenpeace