Tuvalu Burada Türkiye Nerede?

Bugün, 9 Aralık 2009 tarihinde gerçekleşen toplantıda, Tuvalu herkesin parmakla gösterdiği, alkışlarla desteklediği bir adım attı. Hükümetlerin iklim sorununu çözen ve “yasal olarak bağlayıcılığı olan” bir anlaşma için Tuvalu canla başla direndi. Başta petrol üreten ülkeler olmak üzere, karşı çıkan ve anlaşmayı sabote eden ülkelere karşı Afrika ve Güney Amerika kıtasının pek çok ülkesini yanına alarak direndi. İklim sorununu çözen kalıcı ve yasal olarak bağlayıcı anlaşma kararının önünü almak için direnen ülkelere karşı toplantıya katılımını askıya alarak küçük bir ada devletinin dünyanın kurtuluşu için neler yapabildiğine hepimiz şahit olduk.

Bizler, Kopenhag’dan insanlık ve gezegenimiz için çözüm olacak kalıcı, adil ve yasal bağlayıcılığı olan bir çözüm için yerimizi aldık ve bu tartışmaları bizzat izliyoruz.
Ancak, Tuvalu bunları yaparken, ülkemizin hiçbirşey yapmadığına da şahit olduk. Tarihi toplantı gerçekleşirken salon yerleşiminde Tuvalu ile aramızda sadece Türkmenistan vardı. Aramızda bir sandelye olmasına rağmen bu tarihi tartışmada yasal bağlayıcılığı olan anlaşmaya dair bir “çözüme ortak” olamadık.
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 15. Taraflar Toplantısı boyunca, çözüme taraf olan, çözen ile birlikte hareket eden bir ülke görmek istediğimizi biz aşağıdakiler sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Unutmayın, dünyanın gözü sizin üstünüzde ve bizler de sizi izliyoruz!
Tuvalu burada, Türkiye nerede?


Açık Radyo, Greenpeace Akdeniz, 350 Ankara, Yeşiller, İklim İçin Gençlik,
Genç Yeşiller, TEMA, WWF, Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi,…