Türkiye’nin Tarihi Hazinesi İklim İçin Işıklarını Kapatıyor

İklim değişikliğine dikkat çekmek için tüm dünyada aynı gün ve saatte düzenlenen Dünya Saati etkinliğinde bu yıl Türkiye’nin dünyaca ünlü anıtsal yapıları öne çıkıyor.

WWF’in iklim değişikliği sorununu gündeme getirmek için 178 ülke/bölgede aynı saatte düzenlediği Dünya Saati etkinliği 19 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşiyor. İklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için etkinliğe katılan herkesin bir saatliğine ışıklarını kapattığı Dünya Saati’ne, bu yıl Türkiye’den verilen tarihi destek dikkat çekiyor. Topkapı Sarayı, Süleymaniye Cami, Galata Kulesi, Alanya Kalesi, Boğaziçi köprüleri ve Beykoz Kasrı gibi tarihi yapılara bu yıl İzmir sınırları içerisinde yer alan antik dünyanın en önemli kentlerinden Efes, peribacalarıyla ünlü Nevşehir’deki Uçhisar Kalesi, Mimar Sinan’ın en önemli yapıtlarından Edirne’deki Selimiye Camisi de katılıyor.

Dünya çapında binlerce anıtsal yapının ışıklarının kapanacağı etkinliğe yüz milyonlarca insan katılacak. Bu yıl 10. yaşına giren Dünya Saati birbirinden farklı etkinliklerle 7 binden fazla şehirde kutlanacak. Türkiye’deki etkinliğe şu ana kadar 200 civarında kurum 2 bin farklı binayla katılacağını açıkladı. Bireyler de evlerinin ışıklarını söndürerek ve www.dunyasaati.org adresine girip kayıt yaptırarak iklim mücadelesine destek verdiklerini belirtiyor, sosyal medyada profil fotoğraflarını değiştiriyor.

uchisar kalesi

İklim değişikliği için şimdi harekete geçme zamanı

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak “Dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden biri iklim değişikliği, her geçen yıl kendini daha fazla hissettiriyor. Aşırı hava olaylarının şiddeti ve sıklığı artıyor ve bu yaşananlardan insanların da dâhil olduğu yüzlerce tür olumsuz etkileniyor. Geçtiğimiz ayın son 136 yılın en sıcak Şubat ayı olduğu açıklandı. İklim değişikliği gerçek ve şu anda yaşanıyor. Hepimizin, hiç vakit kaybetmeden harekete geçmesi gerekiyor. Bu yüzden, 19 Mart’ta Türkiye’yi ışıklarını bir saatliğine kapatmaya, geleceğimiz için düşünmeye ve çözüm önerilerini hiç vakit kaybetmeden hayata geçirmeye davet ediyoruz” dedi.

Dünyada Paris’teki Eyfel Kulesi’nden New York’taki Empire State Binası’na, Rusya’daki Kremlin Sarayı’ndan Mısır’daki piramitlere Dünya Saati için ışıklarını kapatacak 10 bini aşkın yapıya, Türkiye de aralarında İzmir Saat Kulesi, Sultanahmet Cami, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya Müzesi ve Ankara Opera ve Balesi binasının da bulunduğu 27 farklı yapının ışıklarını söndürerek destek verecek.