Türkiye’nin En Uzun Yürüyüş Parkurları Kocaeli’de

Sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli de şimdilerde yeni bir sanayinin kuruluşuna şahit oluyoruz. Kocaeli; bacasız sanayi olarak bilinen turizmin, en yeşil olanını tercih etti. Kocaeli doğa turizmi sanayisinin başkenti olma yolunda hızla ilerliyor.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bizzat gözetiminde yapılan projeyi, Belediye adına dergimizin yayın yönetmenliğini de yapan İsmail Şahinbaş yürütüyor. Projenin en başından beri dergimizin destek verdiği projeye, her yerden, her kesimden övgüler yağıyor.

Kocaeli, sanayinin gölgesinde kalan yeşil yüzünü ortaya çıkardı adeta. Bunca yıldır çevre ihlallerine, unutulmuşluğa, Körfez’in kokuşmuşluğuna maruz kalan kentte, adeta büyük bir değişim yaşanıyor. İzmit’ten, Gölcük’e giden sahil yolunda kokudan geçilmezken, aynı yer bu yılın başlarında sulak alan olarak tescillendi. İstanbul’dan, Anadolu’ya giden yolcuların Körfez’in pis kokusundan geçmek istemediği yerde şimdilerde yüzme yarışları yapılmaya başlandı.
 

Seka’nın atıl arazisi üzerinde ülkemizin en büyük parkı yükseliyor. Vitrinin ardında kalan yemyeşil vadilerde yüzlerce insan yürümeye başladı. Kocaeli, ormanlar, patikalar, ovalar, yaylalardan oluşan toplam alanının yaklaşık yüzde 80’ini kapsayan bölüme yüzü döndü. Bu amaçla Kocaeli’de 1.000 kilometrelik, 102 doğal yürüyüş parkuru belirlendi. Tüm bilgiler bir kitapta toplanarak ilgilisi ile buluşması sağlandı.

Kocaeli’nin, fabrika bacalarının gölgesinde kalan doğal güzelliklerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir başkanı var. Ülkemizde, haftanın üç günü halkla yürüyen başka bir başkan var mı? Beklide projenin gücü, dirayetli, ne istediğini bilen çevreci bir başkanın ve çalışma arkadaşlarının uyumundan geliyor…