Türkiye’nin En Uzun Dağ Bisikleti Parkurları Bursa’da Oluşturuluyor

bursa bisiklet

Bursa Valiliği, 2013 yılında, ‘2 Yılda 2 Bin Kilometre Doğal Yürüyüş ve Dağ Bisikleti Parkurları’nın oluşturulması için bir proje başlatmıştı. Proje kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda ilk etapta, bölge coğrafyalarında dağ bisikleti parkurları oluşturuldu.

Bursa Valiliği, başlatmış olduğu bu doğa turizmi projesi aynı zamanda bir kırsal kalkınma hareketini teşkil ediyor. Oluşturulan parkurlar, kırsal yörelerin turizm olgusu ile kalkınmasında önemli etken olacağı düşünülüyor ve bu yönde çalışmalar yapılıyor.

Yapılan tüm parkurlar, belli bir disiplin içerisinde ve birbirine bağdaşık halde planlanmış. Oluşturulan dağ bisikleti parkurlarının ilgilisi ile buluşabilmesi için pek çok etkinlik şimdiden takvime alınmış durumda.

Bölge coğrafyasının sunduğu dağlar, nehirler, göller ve derin vadiler, doğada her türlü etkinliği yapabilecek imkânlar sunuyor. Sadece dağ bisikleti değil, yürüyüş, bitki ve hayvan gözlemi yapılabilecek alanlarda şimdiden tespit edilmiş.

Uludağ, Samanlı Dağları, Katırlı Dağları ve Allıkaya bölgelerinde belirlenen parkurların uzunluğu bin kilometreyi buldu. Oluşturulan parkurlar; Trans Samanlı, Zeytin Yolu, Cumhuriyet Yolu, Uludağ Güney Yolu, Boğazova Yolu, Trans Allıkaya, Baraklı Yolu, Trans Uludağ ve Apolyont gibi isimler taşıyor.

2015 yılına kadar sürecek proje, Bursa Valiliği ile Sırtçantam Gezi Kültürü Dergisi işbirliği ile sürdürülüyor.