Türkiye’nin 380 TWs’lik teknik güneş enerjisi potansiyeli var

Nükleersiz Türkiye Turu kapsamında Antalya Büyükşehir Belediye’sinin çalışmalarına destek vermek için Antalya’ya gelen gemi bugün ve yarın halkın ziyaretine açılacak.

Basın toplantısında açılışı yapan Temiz Enerji Koordinatörü Erdem Armen, Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetimin temiz enerji koordinatörlüğü kurduğunu belirtti. Armen, Almanya’nın 2,5 katının üzerinde bir güneş potansiyeline sahip olduğunu söyleyerek, bu projenin Antalya’dan yeşererek tüm Türkiye’ye yayılmasını arzuladıklarını kaydetti.
 

Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker ise Enerji [D]evrimi Türkiye Senaryosu‘na göre 2020 yılında hiçbir ek maliyet ödemeden, üstelik daha az maliyetle 17 nükleer reaktörün üreteceği elektrik enerjisini bu temiz kaynaklardan sağlayabiliriz. Türkiye güneş enerjisi potansiyeli açısından Avrupa’da ikinci ve sahip olduğu 380 TWs’lik teknik güneş enerjisi potansiyeli 42 nükleer reaktöre veya 67 kömür santraline eşit” diyerek Belediye Başkanı Akaydın’ı çalışmalarından ötürü tebrik etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın sözlerine, rektörlük döneminde Akdeniz Üniversitesi için planladıkları 0 emisyon kampus planıyla başladı. Bu kadar güneş zengini bir ülkenin, kirli ve tehlikeli fosil yakıtlara yönelmemesi gerektiğini de vurgulayan Başkan Akayadın, bir tıp insanı olarak nükleerin zararlarını Çernobil’den beri hala yaşandığına dikkat çekti. Akayadın: “İleride temiz enerji politikalarının oluşturulmasını temenni ediyoruz” dedi.