Türkiye’den üç genç Greenpeace’li gezegeni ve geleceklerini kurtarmak üzere Kopenhag’a yola çıktı.

Gençlik grubundaki diğer arkadaşları tarafından uğurlanan Emre Günay, Elif Cansu Akoğuz ve Ecem Şamar gitmeden önce Başbakan Erdoğan için bir de sürpriz hazırladı. Türkiye’nin bu zirvede en üst düzeyde temsil edilmesi için birkaç aydır imza kampanyası (http://www.greenpeace.org/turkey/kopenhag/take-action) yürüten gençler Başbakan’ı yeniden Kopenhag’a davet etmek için üzerinde Erdoğan’ın ismi bulunan dev bir uçak bileti hazırladılar.

16 yaşındaki Emre, 17 yaşlarındaki Elif ve Ecem Greenpeace’in uluslararası gençlik grubuyla birlikte başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerin büyükelçileriyle görüşmeler yapacak, Kopenhag’ın merkezinden dünya liderlerine “Uyanın” çağrısında bulunacak ve Türkiye Büyükelçisi Ahmet Berki Dibek’i Greenpeace gemisine davet edecekler. Gençler büyükelçilerle konuşmanın yanı sıra, çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. Gençlerin ortak mesajı “İklim bizim, Gelecek bizim, Karar sizin” olacak.
 

Kopenhag’da alınacak kararların kendi geleceklerini belirleyeceğini düşünen Elif Cansu Akoğuz geleceğine sahip çıkmak için Kopenhag’a gidiyor. Emre Günay ise herkesi eyleme çağırarak sesini Kopenhag’da duyurmak isteyenleri Başbakan’a van minüt çağrısında bulunuyor. Ecem Şopar da Kopenhag’da liderlere ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek bilim insanları iklimi kurtarmak için neler yapılması gerektiğini açıkça söylüyor. Şimdi dünya liderlerinin bilimin çağrılarına ve bu gezegene sahip çıkması gerek. Başbakan Erdoğan da o liderlerden birisi diyor.

Gençler konferansın başladığı 7 Aralık’a kadar Kopenhag’da kalacaklar.