Türkiye Su Meclisi’nden Bakan Eroğlu’na Yanıt

Türkiye’nin dört bir yanından yükselen tepkilere, kamu vicdanına ve mahkeme kararlarına aldırmadan Su Kullanım Hakkı Anlaşmasıyla Türkiye’deki suların kullanım haklarının 49 yıllığına çeşitli şirketlere satılmasını sağlayan Bakan Eroğlu, son dönemde yaptığı çelişkili açıklamalarla büyük tepki topluyor.

DSİ 8. Bölge Müdürlüğü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonrasında HES’ten dolayı hiçbir insanımızın mağdur olmayacağını, mağdur olmaması için kendilerine tapu senedi verileceğini söyleyen Eroğlu, suyun tapusu, suyun sicili anlamına gelecek olan senedin DSİ Bölge Müdürü’nün imzasıyla verileceğini söyledi.

Bu gelişmeyle ilgili açıklamada bulunan Türkiye Su Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Avukat Yakup Okumuşoğlu, “Bakan Eroğlu, üzerindeki halk baskısı ve protestolar sonucunda ağzındaki baklayı nihayet çıkardı. Suyun mülkiyeti olur mu, suya tapu verilir mi soruları, hukuki açıdan başlı başlına tartışılması gereken konulardır. Pratikte köylüye su tapusu verileceği açıklaması yapılarak, aslında HES firmalarına da bir tür su tapusu verilmesinin, bir su sicili oluşturmanın fikirsel hazırlıkları yapılıyor” dedi.

Okumuşoğlu, “Önceleri suların kullanım hakkını veriyoruz, suyu satmıyoruz, özelleştirmiyoruz, suyu da yemiyoruz, içmiyoruz, sadece kullanıyoruz diyorlardı. Aslında kamunun malı olan sular devre mülk benzeri 49 yıllığına özelleştirilmekteydi. Ancak yetmemiş olacak ki şimdi daha ileri bir düzenleme düşünülüyor. Buna bahane olarak ise köylülerin gösterdiği tepkiler ve direniş gerekçe gösteriliyor. Ne suyla ilgili olan yürürlükteki düzenlemeler ne de yeni ortaya atılan su tapusu kavramı kabul edilemez” diyerek sözlerini tamamladı.

http://www.turkiyesumeclisi.net/

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş