Türkiye 2030’a Doğru Daha Temiz Kaynaklara Yönelebilir mi?

w-2

2030 yılına doğru Türkiye elektrik enerjisi üretiminde daha temiz bir kaynak dağılımı yakalayabilir mi? Ve böyle bir senaryonun maliyeti ne olur? Biliyoruz ki, bu soruya verilebilecek olumlu bir yanıt, oyunun tüm kurallarını değiştirebilir…

WWF, 2050 yılına kadar, küresel ölçekte ihtiyacımız olan tüm enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan sağlayabileceğimizi savunuyor. WWF’in Enerji Raporu’nun üç yıl önce ortaya koyduğu üzere, küresel ekonomi ve gezegenimiz açısından sürdürülebilir yollarla ve herkesin karşılayabileceği maliyetlerle bu dönüşümü gerçekleştirmek mümkün.

WWF’in yaşadığımız yüzyıla yönelik bu vizyonunu Türkiye’ye uyarlamak için ilk adımı 18 Kasım 2014 Salı günü duyuracağımız bir rapor ile atıyoruz.

WWF-Türkiye ve Bloomberg New Energy Finance (BNEF)’in, European Climate Foundation (ECF) desteğiyle hazırladığı ‘Türkiye’nin Yenilenebilir Gücü’ adlı rapor, Türkiye’nin artan elektrik talebini karşılamayı amaçlayan politikalara yeni bir perspektif getiriyor.

Bir basın toplantısı ile 18 Kasım 2014 Salı günü kamuoyu ile paylaşacağımız rapor, yenilenebilir kaynakların elektrik enerjisi arz güvenliğini sağlamak için Türkiye’nin temel önceliği olabileceğini, yenilenebilir enerji ağırlıklı bir stratejinin fosil yakıtlara dayalı bir rotadan daha maliyetli olmayacağını ortaya koyuyor.