Tünel Meydanı’nda Anti-Nükleer Performans

Greenpeace eylemcileri, “Abarjazz Avandgard Müzik Grubu” ile birlikte Tünel Meydanı’nda gerçekleştirdikleri anti-nükleer performans ile hükümetin nükleer santral planlarını protesto etti. Yüzlerinde gaz maskeleriyle üzerinde radyasyon işareti bulunan varillerle müzik yapan eylemciler “Variller nükleer atık için değil, müzik yapmak için kullanılsın” dedi.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker ihale zarflarının açıldığı ilk günden itibaren nükleer santral ihalesinin hukuka aykırı süreçlerle yürütüldüğünü söylerek, Danıştay’ın, nükleer santral ihalesi yönetmeliğinin iptali için açılan davada verdiği karar da, bu sürece son noktayı koyduğunu belirtti: “Ancak bu yeterli değil. Hükümet nükleer enerji masalını anlatmaktan tamamen vazgeçene kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Hükümetin Türkiye’ye iki yıl kaybettiren nükleer enerji ısrarının tamamen politik olduğunu belirten Diker, yapılan bu hatadan acilen geri dönülerek gerçek çözüm olan temiz enerjiler için çabuk ve sağlam adımlar atılması gerektiğini söyledi: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu istiyoruz. Kendisine daha fazla kirli nükleer enerji ile vakit kaybetmek istemediğimizi söyleyeceğiz. Biran önce bu ihalenin iptali açıklansın, hükümet artık gerçek ve temiz çözümler için çalışmaya başlasın.”
 

Abarjazz Avangard Müzik Grubu

Greenpeace nükleer karşıtı kampanyasına destek vermek üzere eyleme katılan Abarjazz grubu üyeleri de varillerle gerçekleştirdikleri “Anti nükleer performans”la, Greenpeace’in nükleere karşı sesi oldu. Nükleer atık taşımakta kullanılan varillerle, daha güzel daha keyifli şeyler yapmanın mümkün olduğunu göstermek istediklerini söyleyen grup üyelerinden Karahan Kadırman müzik yapmaya toksik varilleri çalarak başladıklarını söyledi: “1998’de toksik varillerle, kötü niyeti müziğe çevirmek için yola çıktık. Bugün de Greenpeace’in anti-nükleer kampanyası sanatsal bir aktiviteye dönüşürken, biz de amacımıza ulaşmış olduk. Zaten etkinlik fikrini duyunca çok heyecanlandık. Hiç düşünmeden kabul ettik.”

Nükleerle yaşamaya hazır mısın?

“Nükleerle yaşamaya hazır mısın?” sloganıyla yola çıkan Greenpeace’in başlattığı kampanya, http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition sitesinden Çernobil felaketinin yıl dönümü olan 26 Nisan tarihine kadar Türkiye’de nükleer karşıtı 1 milyon “radyoaktiviste” ulaşmayı hedefliyor.