Tükenmeyen Enerjide Avrupa Birincisiyiz

Jeotermalde en zengin kaynaklara sahip ülkeler sıralamasında ülkemiz Avrupa’da birinci sırada bulunuyor. Jeotermal enerji özünde yerkürenin kendi iç ısısı olduğundan, belli koşullar sağlandığı sürece yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olması nedeniyle oldukça avantajlı.

Bu kaynakları daha etkin ve verimli kullanmak adına Denizli’de 8 – 11 Kasım 2012 tarihleri arasında jeotermal sektörünün tüm kollarını bir araya getirecek, Türkiye’nin ilk ‘Jeotermal Teknolojileri Fuarı’ düzenleniyor.

Jeotermal ile ilgili makine ve ekipmanlar ile mevcut teknolojinin tanıtılacağı fuarda, sektörün öncü kuruluşlarından uzmanlar; kaynak ve saha etüdü, yatırım planlama ve yasal mevzuatlarla ilgili tecrübelerini bu alanda yatırım yapmak isteyenlerle paylaşacak.

Dünyada ve ülkemizde artarak devam eden enerji ihtiyacı ve bu enerjinin karşılanabileceği kaynaklar düşünüldüğünde, önümüzdeki yıllarda insanlığın büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğu görülüyor. Teknoloji bu açığın kapatılması yönünde hızla ve kapsamlı bir şekilde çalışıyor ancak elde edilen sonuçlar insanlığı henüz ucuz ve temiz enerjiye götürmekte zorlanıyor. ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları’ maliyetlerin düşük olması ve geri kazanılabilirliği göz önünde bulundurulduğunda tek çıkar yol olarak göze çarpıyor. Jeotermal enerji sahip olduğu sürdürülebilir özelliğinin yanında, temiz ve ucuz olması ile de dikkati çekiyor. Jeotermal kaynaklar açısından 31.500 MWt termal, 2000 MWe elektrik üretim potansiyeline sahibiz. Hâlihazırda bu potansiyelin yaklaşık % 10 civarını kullanılıyor.

Demos Fuarcılık Genel Müdürü Hüseyin Aslan: ”Jeotermal enerji ancak eğitimli bir sektörün maksimum fayda sağlayabileceği bir yatırım alanı. Demos Fuarcılık da, sektöre dikkat çekmek, yatırımcıları teknolojik yeniliklerle tanıştırmak, bu alanda bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla önemli bir organizasyon gerçekleştiriyor. Bu organizasyon içinde son dönemde jeotermal kaynaklarının zenginliği nedeniyle önemli yatırımların yapıldığı öncü il Denizli’yi tercih ettik.  08 – 11 Kasım 2012 tarihleri arasında jeotermal enerjinin en etkin şekilde kullanıldığı bölge olan Ege Bölgesi’nin merkezinde Denizli’de, ülkemizde ilk kez Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nı gerçekleştiriyoruz. Bu fuarda jeotermal ile ilgili her şey olacak. Kaynağın ve sahanın etüdü, planlanması ile enerji konusunda yapılacak yatırımlar ile uzman kuruluşların yanı sıra uygulama aşamasında kullanılan teknoloji ve ekipmanların tanıtımı da yapılacak. Fuar kapsamında, bu konuda yatırım yapmış ve yapmayı düşünen tüm girişimcilerimizin ilgileneceği konu başlıklarını kapsayan bir de panel gerçekleştirilecek” açıklamasında bulundu.