Tökeli İmre Anıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka Park alanında yapılan Thököly İmre Anı Evi’nden sonra Karatepe Köyü’nde yaptığı anıtın yanında anma töreni gerçekleştirildi. Törene Macaristan İstanbul Konsolosu Büyükelçi Dr. Andras Gyenge de katıldı.

DOSTLUK PEKİŞTİ

Ülkesinden ayrıldıktan sonra Kocaeli’ye yerleşen ve bu topraklarda hayatını kaybeden Macar Kralı Thököly İmre, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşadığı Karatepe mevkisinde inşa ettiği anıtta anma töreni düzenlendi. Törende konuşan Macaristan İstanbul Konsolosu Büyükelçi Dr. Andras Gyenge, yapılan çalışmaların Türk ve Macar halklarının kardeş olduğunu bir göstergesi olduğunu söyledi.
 
GENİŞ KATILIM
 
Törene Macaristan İstanbul Konsolosu Büyükelçi Dr. Andras Gyenge’nin yanı sıra Kocaeli Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Töhökly İmre Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal katıldı.
 

ANITTA NELER YAZIYOR

Tarihi bağları olan iki ülkenin dostluk ilişkilerini pekiştirecek olan anıtta şunlar yazılıyor; “Onların tüm yaşamı ülkesinin özgürlük mücadelesinde geçti. Onlar, bu mücadeleli yaşamın son yıllarını burada (Çiçek Tarlası) inanç ve kararlılıkla vatanlarından uzak yaşadı. Onlar özgür olamadılar. Ama yeni nesil onları örnek aldı. Mücadele devam etti… Özgür, bağımsız, modern Macaristan Cumhuriyeti yaratıldı.”