Tohumların Analiz ve Ekimleri Tamam!

2011 yılında başlayan Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı kampanyası hızlı ve ama sağlıklı olarak büyümeye devam ediyor. Şu ana kadar 34 yerel tohumumuzun bilimsel analizi yapıldı ve bu tohumlar Türkiye’nin farklı bölgelerindeki sekiz Tohum Merkezi çiftliğe tohumluk amaçlı ekilmeleri için gönderildi.

Geçtiğimiz hafta da, sonbaharda ekimini gerçekleştireceğimiz yerel tohumların ilk bölümünün bilimsel analizlerini başlattık. Sonbaharda ekimini yapacağımız çeşitlerle birlikte, toplamda 45’e yakın yerel tohum çeşidinin bilimsel analizlerinin sonunda tohumluk alma amaçlı ekimini gerçekleştirmiş olacağız.

Böylece başlangıçtaki kampanya hedefimizi de ikiye katlamış olacağız; üstelik sürdürülebilir ve güçlü bir modeli tüm tohum severlerin katkısıyla, adım adım inşa ederken! Öte yandan, Temmuz ayının son haftasında ikincisini gerçekleştireceğimiz Çiftçi Buluşması’nın hazırlıklarına da başladık.

Bayramiç’te yapılan Tohum Takası ve Yerel Ürünler Şenliği’nin tüm katılımcılarının selamını getirdik sizlere. Şenlikle ilgili kapsamlı bir haber ve izlenimleri www.yasasintohumlar.org sitesinde takip edebilirsiniz.

Buğday Derneği