Tepeli Pelikanlar Yeni Yuvalarına Kavuştu

Türkiye’nin Canı Hibe Programı kapsamında desteklenen ‘Tepeli Pelikanları Koruyoruz’ projesinde önemli bir ilerleme kaydedildi. Avrupa, Kafkasya, Batı Sibirya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika içinde kalan bölgede 5 bin 500 – 6 bin bireyin kaldığı bilinen tepeli pelikanlara (Pelecanus crispus) yeni yuvalar yapıldı. Nesli küresel ölçekte tehlike altındaki bu nadir kuşların önemli bir kısmı Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda yaşıyor. Bu da projeyi daha önemli kılıyor.

t-3
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği  (EKODOSD) tarafından yürütülen projede, Milli Park personeli, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Doğanbey Su Ürünleri Kooperatifi’ne bağlı balıkçılar yer aldı.

Büyük Menderes Deltası Karina Dalyanı’nda erozyon ve fırtına dalgaları nedeniyle tepeli pelikanların üreme yaptıkları adalar yok olduğundan, pelikanlar son yıllarda deltadaki kıyı kordonu üzerinde yuva yapıyordu. Bu yuva alanları da köpek, tilki ve çakal gibi hayvan türlerinin tehdidi altındaydı. Bu yüzden platformların Dalyan içinde, kıyı ile bağlantısız olmasına karar verildi. Suya dayanıklı, pelikanların ve yavrularının düşmelerine olanak vermeyecek alçaklıkta, düz ve aralıksız yapay yuvalar inşa edildi.