Tarım Bakanı İle Görüşmeden Beklenen Sonuç Çıkmadı

Geçtiğimiz günlerde Greenpeace ile görüşen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, su ürünleri tebliğindeki değişiklikler için zamanlama ve eylem planı vermedi. Greenpeace, Mehdi Eker’den bilimsel boyları referans alarak, ticari balık türlerinin yasal avlanma boylarının değiştirilmesini talep etti.

Greenpeace Akdeniz’in görüşme talebi üzerine Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker makamında Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı ile görüştü. Gerçekleşen görüşmede, ticari balık türlerinin yasal avlanma boylarının yeniden ne zaman düzenleneceği ile ilgili sorduğu sorulara, Bakan’ın verdiği cevaplar tam anlamıyla bir planlama içermiyor.

Bakan yalnızca, balıkçılık kurallarını belirleyen tek yasal düzenleme olan su ürünleri tebliğinin hazırlanma süreçlerinin yeniden gözden geçirilmesi için ‘talimat’ verdiğini ifade etti. Ancak bu çalışmanın, Greenpeace’in sürdürdüğü ‘Seninki kaç santim?’ kampanyasının ana konusu olan, yasal avlanma boylarının, bilimsel üreme boylarına uygun olarak mı düzenleneceği, nasıl bir yöntem izleneceği ve ne zaman tamamlanacağı sorusuna bir yanıt vermedi.

Bir yandan yasadışı avlanmanın engellenememesi, bu konuda yaptırımların yetersizliği, diğer yandan aşırı avlanmanın durdurulmaması hem balık stoklarını ve deniz yaşamını hızla tüketiyor, hem de bundan doğrudan etkilenen özellikle kıyı balıkçılarının geleceğini tehlikeye atıyor.

Geçtiğimiz günlerde Greenpeace’in gerçekleştirdiği trol avcılığı baskını ve trol malzemelerinin yerlerinin tespit edilerek çıkarılmasının sağlanması, bakanlığın yasadışı avı durdurma konusunda somut ve önleyici adımlar atmadığını gösteriyor. Tarım ve Köyişleri’nin derhal bu konuda harekete geçmesi ve yeni bir su ürünleri yasasının uygulanması şart.

Banu Dökmecibaşı “Balıkçılık yönetiminden sorumlu Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hala sürdürülebilir ve sorumlu balıkçılığın temel ilkelerinden biri olan doğru avlanma boylarının belirlenmesi konusunda net bir cevap vermedi. Bakan, imza kampanyasına katılarak yavru balık avının önlenmesini isteyen 233 bin kişiye, gelecekleri tehlike altında olan on binlerce balıkçıya ve tüm kamuoyuna açıklama yapmalıdır. Bu yüzden sormaya devam edeceğiz; sürdürülebilir ve sorumlu balıkçılık için ne zaman harekete geçeceksiniz?” dedi.