Tarihi Çeşmeler Restorasyona Giriyor

safranbolu sirtcantam

Safranbolu’da bulunan tarihi çeşmelerin restorasyonları başlıyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy “tarihi dokumuzun vazgeçilmez parçalarından bir tanesi de çeşmelerimizdir” dedi.

Yılsonuna kadar Safranbolu’da bulunan 18 adet çeşmenin restorasyonlarının tamamlanacağına dikkat çeken başkan Aksoy “Tarihi Kentler Birliği’ne projelerin hazırlanması konusunda verdikleri destekler için başta Metin Sözen hocamız olmak üzere teşekkür ediyorum. Yine uygulama noktasını da Safranbolu Belediyesi’nde görev yapan ve konu ile ilgili oldukça tecrübeli arkadaşlarımız gerçekleştirecek. Bilindiği üzere Sayın Valimiz Safranbolu Kaymakamlığı süresinde 20’ye yakın çeşmenin restorasyonuna büyük katkıda bulunmuş ve Safranbolu’ya kazandırılmasını temin etmişlerdi.

Burada yola çıkarak bizlerde 18 adet çeşmenin restorasyonunu yaparak geleceğe aktarılmasına yardımcı olacağız. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz festivalimizin de ana teması olan su kültürü ile ilgili olarak ta 6 adet çeşmemizi restore etmiş ve Safranbolu’muza kazandırmıştık. Böylelikle Safranbolu da bulunan tarihi çeşmelerimizin bir tarafta yıkılıp dökülmesine izin vermeden gelecek kuşaklara emanet edilmesini sağlamış olacağız. Çalışmalarda emeği geçen ve bundan sonra emek sarf edecek olan herkese Safranbolu adına teşekkür ediyorum” dedi.