Tarihi Binalara Proje Desteği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü kent genelinde tarihi bina niteliği kazanan eski ve bakımsız yapılara, mülk sahiplerinin başvurusu üzerine restorasyon projesi hazırlıyor.

250 BİN LİRA’YA VARAN YARDIM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü, Kocaeli’nin görünümünü değiştirmeye devam ediyor. Kent genelinde kötü görünümlü birçok trafoyu boyatarak halkın beğenisini kazanan Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü şimdi de Kocaeli genelinde tarihi bina niteliği kazanan eski ve bakımsız yapılara mülk sahiplerinin başvurusu üzerine restorasyon projesi hazırlıyor. Hazırlanan projeler Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunuluyor. Bakanlıktan onay alındığı taktirde restorasyon için 250 bin TL’ye varan para yardımı yapılıyor.
 
7 MÜLK SAHİBİ BAŞVURDU
Büyükşehir Belediyesi’nin bu önemli hizmetinden yararlanmak isteyen 7 mülk sahibi proje başvurusunda bulundu. Projenin ilk aşamasında tarihi binaların onarımlarının yapılabilmesi ve kullanılabilir duruma getirilebilmesi için 3 takım proje (Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon ) çizilecek. Bu aşamada 50 bin TL’ye varan para yardımı yapılabilecek. Bu projelerin hazırlatılması sırasında Bakanlıktan yardım alabilmek için İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne başvurmak gerekiyor. İkinci aşamada ise hazırlatılmış olan projelerin Koruma Kurulu’na onaylatılmasından sonra restorasyonu yapabilmek amacıyla Bakanlık fonuna başvurulacak. Alınan para yardımıyla tarihi evler asıllarına uygun şekilde restore edilecek. Bakanlık tarafından desteklenen projeler Mart ayında açıklanacak.
 
BELEDİYE DESTEĞİ, SÜRECİ KISALTIYOR
Proje ve uygulama yardımlarından istifade edebilmek için hazırlanacak dosyalarla ilgili danışmanlık hizmeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce veriliyor. Danışmanlık hizmeti kapsamında, proje çizilmesine yardımcı olunması, evin fotoğrafının çekilmesi ve dosyada yer alacak evrakların tamamlanması gibi işlemlerde mülk sahiplerine destek veriliyor. Evlerini restore ettirmek amacıyla Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nü ziyaret eden mülk sahiplerinden Mehmet Dursun yaptığı açıklamada ‘‘2005 yılından beri evimi restore etmeye uğraşıyorum Büyükşehir’in aracılığıyla da umarım evi restore ettireceğim ‘ ‘dedi. Bir diğer ev sahibi Recep Tuncay ise evlerin restore edilmesi ile hem ekonomik değerlerinin artacağını, hem de kentin görümünün korunacağını belirtti.