Taner Yıldız Pembe Rüyalarından Uyandı Mı?

Bakan Yıldız bundan üç dört ay önce gururla 7 – 8 seneye dünyanın en ucuz elektriğini biz kullanacağız diyordu. Bugün elektriğe % 10, doğalgaza % 12 zam yapılacağı açıklanırken Taner Yıldız’ı da pembe rüyalarından uyandırmak isteriz; bunlar daha iyi günlerimiz!

Geçtiğimiz hafta İran ile yaşadığımız gerginlik, bugün ise Rusya’nın doğalgaz fiyatında indirime gitmemesinin ardından BOTAŞ’ın anlaşmayı iptal etmesinin ve gelen zamların ardından ne elektrik fiyatlarının ne de doğalgaz fiyatlarının Taner Yıldız’ın elinde olduğunu bir kez daha gördük.

Yıldız, Türkiye’nin enerji dümenini planlanan ithal kömürlü termik santrallerle, doğalgaz ve Rusya’ya ait olacak nükleer santral anlaşmalarıyla dışa ve daha da kötüsü kirli enerjilere bağımlı bir yöne kırıyor. Bu strateji Türkiye’nin kendi enerji geleceği hakkında hiçbir söz sahibi olmaması ve Taner Yıldız’ın hatalarının biz vatandaşlardan çıkartılması anlamına geliyor.

Oysa geçtiğimiz senelerde çıkarttığımız Enerji [Devrimi] yol haritası ile dışa bağımlılığımızı sonlandırırken bunu da mevcut planlara göre kilovat/saat başına 0,2 ABD sent daha ucuza mal elde edebileceğimizi kanıtladık.