Taksim İçin Taksim’e

Yayaların Taksim Meydanı’na erişimini engelleyen Taksim Projesi ve Gezi Parkı’nı yok edecek Taksim Kışlası’nın ihyası projesi 14 Ekim Pazar günü saat 14.00’de Taksim’de protesto edilecek. Taksim Dayanışması’nın organize ettiği etkinlik kamuoyuna şöyle duyuruldu:

“Çağdaş ve demokrat bir ülkede kabul edilemez karar mekanizmaları, yayalaştırma adı altında dalış rampaları ve istinat duvarlarıyla yayaların meydana erişimini engelleyen Taksim projesi ve Gezi Parkı’nı yok edecek Taksim Kışlası’nın ihyası projesi ile yeniden karsımıza cıkmış, süreç tüm itirazlara ve devam eden davalara rağmen hızla son aşamasına getirilmiştir.

Bilimsel, teknik ve demokratik süreçler çalıştırılmadan kamuoyuna sunulan meydan düzenlemesinin geri dönülmez yanlışlara yol açacak olması bizleri bir araya getirmiş ve Taksim Meydanı’na sahip çıkmamızı gerektirmiştir.

İlan edilen, aslında ‘betonlaştırma’, ‘insansızlaştırma’ ve ‘kimliksizleştirme’ projesidir. Taksim, kentimizin en önemli kamusal alanı olarak, tüm bayramlarımızı, şenliklerimizi, sevinçlerimizi, tepkilerimizi ve hak taleplerimizi dillendirdiğimiz emek ve demokrasi meydanımızdır.

Bizler, 1 Mayıs için, barış için, özgürlük için, demokrasi için, eşitlik için, bulumsak için, şampiyonluk için, yılbaşı için Taksim’e cıktık. Şimdi de Taksim için Taksim’e!

Projenin oldubittiye getirilmeden, acil olarak durdurulmasını talep ediyoruz. Taksim Meydanı’na hep birlikte sahip çıkıyoruz. Taksim’e kazma vurdurmayacağız! Çünkü Taksim hepimizin!”