Tabiatın Şifalı Otları Bodrum Ot Festivali’nde Buluşuyor

Tabiat bize mucizevi otlar sunuyor. Bunları sofralarımıza getirmek bizlere kalıyor. Bodrum Ot Festivali bu mucizevi otları bir araya getirecek, ustalarıyla hayatımıza renk katacak. Her sene farklı zamanlarda yeşeren, doğanın mucizesi bu otlar

‘Bodrum Ot Fest’ ile kendilerini bize tanıtacak…

Böreğine, kavurmasına, mezesine, yumurtasına ot katan Bodrum’da, yapılmakta geç kalınmış bir festival başlıyor. Bodrum Belediyesi Kadın Danışma ve Eğitim Merkezi’nin (KADEM), Bodrum Belediyesi, Yalı Belediyesi ve Bodrum Kültür Sanat Topluluğu (BKST) destekleri ile organize ettiği ‘Bodrum Ot Fest’ hayatımıza tat katan ve mucizevi faydaları olan, yenebilir otları tanıtacak, şefleriyle, ustalarıyla sofralarımıza taşıyacak.

Lezzetli yemeklerin yanı sıra sağlıklı yaşam için de faydalı olan otların bir şenlik havasında tanıtılacağı bu festivalin ilk yılını gerçekleştirecek olan Bodrum Belediyesi Kadın Danışma ve Eğitim Merkezi KADEM, bu festivali gelecek yıllara da taşıyarak uluslararası bir festival haline getirmek niyetinde. ‘Bodrum Ot Fest’ amacı ilçe ve adaların ot kültürleriyle Bodrum’u tanıştırmak ve otların bir soy kütüğünü çıkartmak.

6 – 7 Nisan 2013 tarihlerinde Bodrum Yalı Beldesi Gerenkuyu Mevkii’nde gerçekleşecek olan ‘Bodrum Ot Fest’ çeşitli organizasyon ve yarışmalarla 2 gün sürecek. Cumartesi – Pazar günleri 11.00 – 18.00 saatleri arasında sürecek olan festivalde, otlar köylü pazarıyla satışa sunulacak. Festival, Bodrum’a özgü çalgıcılar, ot sergileri, gün boyu sürecek etkinlikler ve yöresel ot yemekleri yarışması ile devam edecek. Bölgede bulunan metruk binanın graffiti sanatçıları tarafından boyanacak olması da festivalin sürprizi. Çocuklar da çok eğlenecek, eşek ve at gezintilerinin yanı sıra tohum ekimi de yapabilecekler.

‘Bodrum Ot Fest’in Açılışı KADEM Danışmanı İnci Yörükoğlu ve KADEM Sorumlusu Asu Kösemen’in etkinliğe gelen misafirlere yapacakları festival sunumu ile başlayacak. Ardından Yalı Belediye Başkanı İsmail Altındağ festivalin organizasyonu ile ilgili bilgi verecek. Son olarak Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ‘Bodrum Ot Fest’in önemini anlatan bir konuşma yapacak.

6 – 7 Nisan 2013 Cumartesi – Pazar tarihlerinde Bodrum Yalı Beldesi Gerenkuyu Mevkii’nde gerçekleşecek olan ‘Bodrum Ot Fest’te ‘Yöresel Ot Yemekleri Yarışması’ ile Bodrumlu ve Kos’lu aşçıların yarışacağı ‘Şeflerin Düellosu’da gerçekleşecek. Jüri üyeliğini, Bodrum otlarının tanıtıldığı “Bodrum Tadında” adlı kitabın yazarı, yurtiçi ve yurtdışında ödüller kazanan usta aşçı Ahmet Çetin, yurtdışında gastronomi üzerine workshoplar yapan ödüllü aşçı Erhan Şeker, Bodrumlu yöresel lezzet ustası Fatma Satı, Bodrumlu yöresel otları çok iyi bilen eğitimci Hatice Yücel ve İz Tv yapımcısı ve sunucusu Wilco Van Herpen yapacak.

Program

6 Nisan Cumartesi / Yalı Beldesi Gerenkuyu Mevkii

‘Canlıların Yediği Her Türlü Otu Sofraya Taşıma Becerisi’

‘Ot Yemek İstiyorsan Keçiyi Takip Et’

11.00  ‘Merhaba’ ve İkram

11.30 Sunum ve Konuşmacılar

12.00 Pazar Gezintisi (Lezzet Durağı, Sebze Bahçesi, Meyve Mirası, Bodrum Tohum Gurubu)

15.00 Yöresel Ot Yemekleri Yarışması

16.00 Yalı Belediyesi Halk Oyunları Gösterisi

16.30 Müzikle Birlikte Güneşi Batırıyoruz

7 Nisan Pazar / Yalı Beldesi Gerenkuyu Mevkii

11.00 ‘Merhaba’ ve İkram

12.00 Pazar Gezintisi (Lezzet Durağı, Sebze Bahçesi, İmge Kitap Sergisi)

14.00 Yaratıcı Yöresel Ot Yemekleri Yarışması

15.00 Şeflerin Düellosu Workshop

16.30 Plaket ve Yarışmaların Ödül Takdimleri

17.00 Müzikle Birlikte Güneşi Batırıyoruz

18.00 Bodrum Otfest Bitti…