Sualtında İntiharlar

Doğaya olan hassasiyetini çalışmalarına da yansıtan başarılı fotoğrafçı Mehmet Turgut, yeni sergisiyle sulara sahip çıkacak. Denizleri ve çevreyi kirleterek adeta kendi intiharımızı hazırladığımızı haykıran Mehmet Turgut, suyun altında çektiği intihar fotoğraflarını sergileyeceği ‘Sualtında İntiharlar / Underwater Suicides’ ile yine çok ses getirecek.

Bugüne kadar hayvan haklarına ve çevre duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla çeşitli projelere imza atan Mehmet Turgut; bu defa, insanlığın suları hoyratça kullanarak ve kirleterek ‘bilinçsiz bir intihar’a doğru sürüklendiğini vurgulamak için ‘Sualtında İntiharlar/Underwater Suicides’ sergisini sanatseverlere sunacak. Kötü davrandığımız doğanın yaşadığı sorunlara karşı farkındalığı arttırmayı amaçlayan Turgut’un ‘Sualtında İntiharlar / Underwater Suicides’ sergisinde yer alacak fotoğrafları; tüm insanlık olarak bilinçsiz şekilde planladığımız ölümümüze, bu acı sona sert bir gönderme, bir uyarı niteliği taşıyor.

Su altı fotoğraflarıyla tanınan Ayşegül Dinçkök’ün küratörlüğünü, İpek Sorak’ın sanat yönetmenliğini, Umut Eker’in moda editörlüğünü üstlendiği; tanıtım ve fotoğraf metinlerini Ali Deniz Uslu’nun kaleme aldığı ‘Sualtında İntiharlar / Underwater Suicides’ sergisi için profesyonel dalgıç Selin Beşkardeş Öztunalı su altında Turgut’un objektifine poz verdi. Ayşegül Dinçkök’ün tüm kamera arkasını fotoğrafladığı çekimlerin belgeseli ise İpek Sorak tarafından kayda alındı.

‘Sualtında İntiharlar/Underwater Suicides’ sergisinde, su altı intiharlarının yanı sıra, Ayşegül Dinçkök tarafından çekilen kamera arkası fotoğrafları ve belgeseli de sanatseverlere sunulacak. TEB ÖZEL’in sponsorluğunda, Jack Daniel’s, 911, gilanni ve Hasköy Yün İplik Fabrikası’nın destekleriyle düzenlenen sergi; 27 Eylül – 4 Ekim 2012 tarihleri arasında Hasköy Yün İplik Fabrikası’nın etkileyici atmosferinde ziyarete açık olacak.