Sualtı Dünyası

‘Sualtı Dünyası’ isimli sergi; 15 – 28 ağustos 2009 tarihleri arasında Büyükada, Adaevi Kültür Merkezi’nde gezilebilir.

Ateş Evirgen, 1956 Ankara doğumlu, ilk kişisel sergisini 1992 yılında İstanbul’da açtı. Ve bu ülkemizde açılan ilk kişisel sualtı fotoğrafları sergisi olma özelliği taşıyor. Promar Deniz Malzemeleri şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir. Şirket dalış malzemeleri ve sualtı görüntüleme sistemlerini satmaktadır. 111 sayı çıkan Sualtı Dünyası / Deniz Marine isimli derginin genel yayın yönetmenliğini sürdürmektedir.
 
 
Dalış hayatına 1977 yılında Caddebostan Spor Kulübü’nde başladı. İlk sualtı fotoğrafını 1982 yılında çekti. 2007 yılında ‘Fotoğraflarla Türkiye Deniz balıkları’ isimli bir kitap yayınladı. Ülkemizde yapılan birçok yarışmada jüri olarak görev almıştır, Halen sualtı görüntüleme teknikleri konusunda kurs vermektedir.
 

Sadettin Aşkın, 1960 Çanakkale doğumlu, dalış hayatına 1980 yılında Caddebostan Balıkadamlar Spor Kulübünde başladı ve burada devam ediyor. 1978 yılında profesyonel tanıtım fotoğrafçılığı alanında laboratuar hizmetlerinde çalışmaya başladı.

Mesleği nedeni ile sualtı fotoğrafçılarının çekim sonrası işlemlerini gerçekleştirdiği bir merkez haline geldi. Fotoğrafçılara sergi, banyo, baskı vs. konularda destek verdi.
 

1989 yılında eşi ile kurduğu ‘Karanlıkoda Fotoğraf Hizmetleri şirketi profesyonel tanıtım fotoğrafçılarına ve reklâm ajanslarına çekim ve laboratuar hizmetleri verdi. Bu yıllarda gerçekleştirilen bütün sualtı fotoğraf sergilerinin hazırlanmasını sağladı.

Sualtı Sporları Federasyonu ( TSSF ) görüntüleme kurulunda 2 dönem çalıştı. Kişisel sergilerini 2005 yılında, Moda Deniz Kulübü, Galatasaray Shineider Temple Sanat Galerisi’nde, 2006 yılında Gökçeada’da açtı. Bu sergilerde ilk kez tual üzerine sualtı fotoğraflarını sergiledi. Ayrıca değişik yıllarda çok sayıda karma sergiye katıldı.
 

1992 den bu güne kadar TSSF, TÜDAV, BSK, ODTÜ SAGAY gibi kurumların düzenlediği fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi ya da başkanı olarak görev aldı. Bu yarışmalara dijital fotoğraf teknolojisi öncesi 2007 yılına kadar yarışma dialarının banyo edilmesi için 15 yıl boyunca sponsorluk yaptı. Halen kendi şirketinde profesyonel sergi baskıları yapmaya devam etmektedir.

Adaevi, Büyükada’da İskele Meydanı’nda bulunuyor. İletişim: 0 (216) 382 52 80