Stoklar İyileşene Dek Başka Orkinos Av Sezonuna Hayır!

Akdeniz’deki orkinos stoklarının orijinal seviyesinin yüzde 80 altında olduğu tahmin ediliyor. Greenpeace bu nedenle, ister yasadışı ve ister yasal kaydı bulunan gemiler olsun tüm orkinos avcılığına karşı harekete geçti.

Greenpeace, hükümetlerin yerine getirmediği bir görevi üstlenerek açık denizlerde orkinosları korumak için eylemler gerçekleştiriyor. Orkinos stokları şu an öylesine tehlike altında ki, bu yıl hiçbir balıkçı teknesinin limandan ayrılmaması gerekirdi. Ama öyle olmadı av sezonuyla birlikte bölgenin bütün orkinos tekneleri Malta açıklarına geldi. Kötü hava koşulları bile onları durdurmaya yetmedi.
 

Bu yıl av sezonu yoğun avlanma yüzünden erken kapandı

Orkinos avı sezonu bu yıl için kapandı. Avrupa Komisyonu AB’ye ait gırgır ağı avlanma sezonunu bu yıl erken bitirdi. Çünkü yoğun bir şekilde avlanan orkinos tekneleri birkaç günde kotalarını doldurdular. AB üyesi olmayan ülkelerin tekneleri ise 15 Haziran’a kadar avlanmaya devam etti.

Avrupa Komisyonu, kısa süre önce, Akdeniz’de kapsamlı bir orkinos av yasağını desteklediğini duyurdu. Greenpeace, şimdi bunun gibi açıklamaların gerçek eylemlerle desteklenmesi gerektiğini söylüyor. AB’nin balıkçılık yapan ülkeleri; Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan, Malta ve Kıbrıs gibi bütün ülkelerin av yasağını desteklemesi ve stoklar iyileşene kadar da orkinosların yumurtlama alanlarında tam koruma olmasını ICCAT’de savunması gerekiyor.

Bütün gözler ICCAT’in üzerinde. Balıkçılık yönetiminden sorumlu kuruluşlar avlanma kotasını ‘sıfıra’ indirmeli ve uygulamaya geçirmeli ki aşırı avlanan bu türün stokları iyileşebilsin.

Greenpeace, Akdeniz’i de içeren, dünya denizlerinin yüzde 40’ında küresel bir deniz rezervleri ağının (balıkçılık, madencilik, petrol arama ve diğer tahrip edici faaliyetlere kapatılmış alanlar) kurulması için kampanya yürütüyor.