Spor, Kanserli Hücreleri Öldürüyor

Kölnlü bilim adamları kanseri tedavi konusunda ilginç bir yöntem geliştirdi. Köln Üniversitesi tıp profesörlerinden G. Uhlenbruck, yine Köln Spor Akademisi Tıp Dalı öğretim görevlilerinden Prof. Dr. VV. Hollmann, Prof. Dr. H. J. Appell ve Dr. Schule’den oluşan ekip, on yıldır yaptıkları araştırma ve deneylerde sporun kansere etkilerini bulmaya çalıştı.

Yüzme, koşu, dağ gezileriyle kazanılan kondisyonun kansere yakalanan insanlarda kanser hücrelerinin artmasını önlediğini iddia eden Alman bilim adamlarından Prof. G. Uhlenbruck, üstelik kondisyon idmanının vücuda bağışıklık kazandıran hücreleri daha hassas hale getirip bunların kansere yol açan urlardaki hücreleri öldürdüğünü ileri sürmekte.

Morfoloji profesörü H. J. Appell ise yine bu konuda şunları söyledi: “Biz kondisyon idmanı sayesinde vücudun dayanıklılığını sağlayan hücreleri etkileyip bu hücrelerin kanser hücrelerine karşı saldırgan hale gelmelerini ve kansere yakalanmış bir hastada bu hücrelerin artmasını önleyebilmekteyiz.”

Kölnlü bilim adamları, Dünya Spor hekimleri Odası Başkanı ünlü Alman Profesör VV. Hollmann eşliğinde sürdürdükleri çalışmalarını kadınlarda sık rastlanan göğüs kanseri konusunda yoğunlaştırmışlar. Çalışmalarını kanser hastalarının tedavi gördüğü Bad Oynhausen kliniği ile beraber yürüten bilim adamları hastalara tedavi sonrası spor yapma olanaklarının sağlandığını, bu hastalara uygulanacak spor programlarının Köln Spor Akademisi’nde hastaların bireysel özelliklerine uygun olarak hazırlandığını belirtiyorlar.

Diğer taraftan, Prof. Dr. Uhlenbruck yapılan kanser ameliyatlarının hastalar için büyük çapta stres oluşturduğunu, vücudun direncini azalttığını, yine hastalık sonrası uygulanan radyoterapi ve ilaç tedavisinin hastanın bağışıklık sistemini tamamen zayıflattığını belirtiyor.

Yüzme, koşu, gezi ve bisikletten oluşan kondisyon idmanı, yalnız vücudun direncini değil aynı zamanda hastaların zihnini açtığı kaydediliyor.

 Sırtçantam 1. sayı, Ocak 2005