Sırt Çantaları ve Çanta Seçimi

Bu ay ki konumuz derimizin de adı olan, doğada bir aktivite yaparken mutlaka yanımızda olması gereken ve yapacağımız aktiviteyi kolaylaştırmak yönünde oldukça etkili bir malzeme… Sırt Çantaları ve doğru çanta seçimi…

Öncelikle yapacağınız aktiviteye göre farklı hacimlerde ve özelliklerde çanta seçmeniz gerekir. Amaca uygun ve kaliteli malzemeden üretilmiş bir çanta sizin için ideal olacaktır. Büyük hacimli çanta almanın her zaman avantajlı olduğu konusunda yanlış bir kanı vardır. Daha büyük hacimde çanta alındığı zaman çok ve gereksiz şeylerle çantanın sonuna kadar doldurmaktan kendinizi alamazsınız. Ayrıca büyük çantalarla sık ormanlık veya çalılık bir yerde yürümek oldukça zordur. Bu nedenle başta da dediğim gibi amaca uygun büyüklükte ve özellikte çanta ile aktivite yapın, yoksa sırt çantalarının sağladığı konfor eziyete dönüşebilir.

* Kamp konaklamalı veya uzun yürüyüşlü bir dağ aktivitesi yapacaksanız 60 – 80 litre arası hacimli, ayarlanabilir sırt sistemli, bel kolonu kaliteli ve kendinden yağmurluklu bir sırt çantası idealdir. Bu tür aktivitelerde çantanın ağırlığı toplam 30 kiloyu geçebilir. Bu nedenle sırt ve bel ağrısı çekmek istemiyorsanız çantanın sırt sistemini kendinize göre düzgün bir şekilde ayarlayın ve bel kolonunu omzunuza binen yükü azaltması için kalça kemiğinizin üzerine gelecek şekilde ayarlayın. Unutmayın bel kolonu olmayan çantalar tüm yükün omuzlarınıza binmesine neden olacağı için kısa sürede yorulmanızı ve omuzlarınızın ağrımasına sebep olur.

* Günübirlik bir yürüyüşte kullanacağınız çantanın hacmi 22 ile 40 litre arasında değişebilir. Gene bu çantalarında bel kolonu olmasına dikkat edin. Bu tür küçük sırt çantalarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bol cepli (ceplerin gizli olması tercih nedenidir), su geçirmez, varsa kendinden yağmurluklu bir çanta idealdir. Bu tür çantaların sırt sistemi file şeklinde olanları vardır. Sırt çantası ile vücudunuz arasında bu file vasıtası ile hava akımı olacağından terlemezsiniz.

* Eğer sırt sistemi ayarsız sabit bir çanta alacaksanız. Tam olarak sırtınıza uygun, doğru boyuttaki çantayı seçin. Çantayı denerken üzerinizde bir mont olmasını tavsiye ederim.

* Çanta seçimindeki bir önemli hususta kullanılan kumaştır. Dayanıklı kumaştan mesela Cordura cinsi kumaşlardan yapılmış çantalar dayanıklı ve uzun ömürlüdürler.

* Genel olarak çantaların ağırlığı da önemlidir. Kaliteli malzeme üreticilerinin ürettiği çantalar genelde hafif malzemeden yapıldığı için birbirine yakın ağırlıklardadır. Doğa sporlarında gram hesaplarının yapıldığını unutmayın ve ağır çantalardan kaçının. Unutmayın çantanın özellikleri ne olursa olsun kendisini taşımaz, siz taşırsınız.

* Alacağınız çantanın hacmi ve özellikleri ne olursa olsun bu tür malzemeleri üretmekte uzmanlaşmış, garantili, sizi yarı yolda bırakmayacak markalardan alın. Belki bunu her yazımda söylüyorum ama doğa sporlarında idare eder malzeme kullanmayın yapacağınız aktivite için üretilmiş, kaliteli malzeme kullanın.

Önümüzdeki ay görüşmek üzere… Güzel günler…

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Aydoğan

Sırtçantam 3. sayı, Mart 2005