Sırrı Paşa Konağı Şekilleniyor

Kocaeli’nin en önemli kültür varlıklarından olan Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor. Restorasyon çalışmaları süren konağın yapı şekli oluşmaya başladı. 19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit Mutasarrıfı (valisi) Sırrı Paşa’nın yaşadığı mimari eserin restorasyonu tamamlandıktan sonra sosyal amaçlı olarak kullanılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı restorasyon çalışmasını inceledi. Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yazıcı ve Fen İşleri Daire Başkanı Tahir Akman’la birlikte konağı inceleyen Genel Sekreter Ersin Yazıcı, geçmişten geleceğe taşınmış önemli bir kültür varlığı olan konağın halın kullanımına açılacağını söyledi. Genel Sekreter Yazıcı konağın Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan önemli bir eser olduğunu vurguladı.

Zemin kat, 1. kat, 2. kat ve ‘cihana açılan pencere anlamına gelen’ cihannüma katı ile birlikte toplam 4 kat olarak restore edilen tarihi yapının zemin kat sıvası tamamlandı. Diğer alanlarda özel katkılı sıva imalatı ise devam ediyor. Bina yanında kafeterya olarak planlanan yapının da cephe duvarları imalatına başlandı. Tarihi yapının en önemli aşamasını oluşturan süslemelerin imalatları şantiyede üretilmeye başlandı.