Sırrı Paşa Konağı Ayağa Kalkıyor

19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit Mutasarrıfı (valisi) Sırrı Paşa’nın yaşadığı konağın restorasyonu devam ediyor. Kendi döneminin ve günümüzün özgün mimari eserlerinden biri olarak kabul edilen konak geçirdiği yangından sonrası tekrar elden geçiriliyor.
 

SOSYAL AMAÇLI KULLANILACAK

Yürüyüş yolunu gölgelendiren çınar ağaçlarını diktirerek günümüze güzel bir armağan bırakan Sırrı Paşa’nın Hacı Hasan Mahallesi’ndeki hasar gören konağı Büyükşehir Belediyesi’nce restore ediliyor. Kamulaştırılması biten ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından projesi onaylanan tarihi bina restorasyonunun ardından sosyal ve kültürel amaçlı olarak kullanılacak.
 

CİHANNÜMA KATINDA ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Zemin kat, 1. kat, 2. kat ve ‘Cihana açılan pencere’ anlamına gelen cihannüma katı ile birlikte toplam 4 kat olarak restore edilen tarihi yapının son kat karkası bitirildi. Cihannüma katının ısı ve su yalıtım çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor. Önümüzdeki haftadan itibaren bina sıvası ile elektrik ve mekanik tesisat çalışmaları sürdürülecek.
 

MERDİVENLER ASLINA UYGUN YAPILIYOR

Yapı çevresinde de sürdürülen çalışmalarda konak önünde yer alan ve artık taşıyıcılığını yitirmiş durumda olan istinat duvarı yeniden inşa edildi. Binanın yan bahçesine girişi sağlayan merdivenler ile bitişiğindeki istinat duvarı da aslına uygun şekilde inşa edilerek tekrar kullanılabilir hale getirildi.