Sinan’a Saygı Projesine Ödül

Vakıf İnsanlar Ödülü, Basın Ödülleri ve İstanbul’a Hizmet eden projeler kapsamında yapılan ödül törenine Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Devlet Bakanı Bülent Arınç ve Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt ile çok sayıda davetli katıldı.

ÇEKÜL Vakfı adına ‘Sinan’a Saygı’ projesinin ödülünü Prof. Dr. Metin Sözen, Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin’den aldı. Aynı alanda Ali Nihat Gökyiğit Vakfı ve Fetihler Hayır Evi Vakfı da ödüle layık görüldü.
 

2010 yılı ÇEKÜL Vakfı’nın kuruluşunun 20. yılı…

Mimar Sinan’ın simge isminden hareketle Sinan eserleri hakkında vakıf bünyesinde yapılan araştırmalar, 1998 yılında ‘Sinan’a Saygı’ Projesi ismi altında, proje gönüllülerinin desteğiyle kapsamlı bir envanter oluşturma çabasına dönüşmüştü. Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu’daki Sinan eserlerinin envanteri titiz araştırmalar sonucunda tamamlandı ve www.sinanasaygi.org sitesinde paylaşıma açıldı. Trakya, İstanbul ve Ortadoğu gezi haritaları basıldı; Türkiye’de ve dünyada büyük ilgiyle karşılandı. ÇEKÜL Vakfı’nın Mimar Sinan ve eserleri hakkındaki çalışmaları, mimarlık mirasının korunmasında duyarlılık yaratmak için farklı yarışma ve etkinliklerle devam ediyor.