Şiddeti ve Doğa Kıyımını Kınıyoruz

geziparki sirtcantam

Gezi parkındaki barışçıl direnişe bugün sabah saatlerinde polisin yaptığı müdahalede Greenpeace kampanya sorumlusu Cenk Levi gözaltına alındı ve direnişteki aktivistlerden Hazar Tunca hastaneye kaldırılarak ameliyata alındı.

Temel ilkelerinden biri şiddetsizlik olan Greenpeace, hem Gezi Parkı’nda yaşanan ağaç kıyımını, hem de bu ağaçları korumak için seferber olan insanlara gösterilen şiddeti kınıyor.

Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Laetitia Liebert, “Bugün bir çalışanımız gözaltında, bir aktivist yaralı, Gezi Parkı’nda bulunan yüzlerce insanın sağlığı gaz bombası yüzünden tehlike altında. Bu sabah, insanların kaldığı çadırlar yakıldı, gazdan göz gözü görmeyecek hale geldi. Tüm bunlar, buradaki insanlar Gezi Parkı’na sahip çıkmak istedikleri için yaşandı. Gezi parkı bir sembol, burada bulunan insanlar, aslında Türkiye’de son dönemde artarak yaşanan doğa katliamını da protesto ediyor.

Hükümet, son dönemde yaptığı bütün projeler ve yatırımlarda halkın taleplerini, ifade özgürlüğünü ve doğayı hiçe sayıyor. Ayrıca Hükümet, Bakanlar Kurulu’nun ormanlık alanları imara açabilmesini sağlayacak yeni bir yasa tasarısıyla çevre yıkımının önünü açıyor. Hem doğa kıyımının önünü açan yasalar, hem de doğayı koruyan insanlara gösterilen şiddet, Anayasa’nın 56. Maddesi olan çevreyi koruma hakkının ihlalidir. İnsanların hem çevreyi koruma hakları, hem yaşam hakları, hem de ifade özgürlükleri ellerinden alınıyor burada. Greenpeace olarak biz de Gezi Parkı’ndaki barışçıl direnişi destekliyor ve burada yaşanan şiddetin sona ermesini talep ediyoruz” dedi.

Greenpeace