Shell 2013’te Kuzey Buz Denizi’nde Petrol Aramayacak

Royal Dutch Shell şirketi, 2013 yılında Kuzey Buz Denizi’nin Alaska açıklarında petrol aramayacağını açıkladı. Shell Alaska’da ilk kez doğru bir şey yapıyor. Shell’in geçtiğimiz aylarda üst üste yaptığı hatalar, Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramanın ne kadar riskli bir iş olduğunu göstermişti.

Petrol şirketleri içinde en iyilerden biri olarak bilinen Shell’in bile bu kadar çok hata yapması ve bu kadar çok kazadan kıl payı kurtulması net bir gerçeğin göstergesi: Demek ki en iyi şirketler bile Kuzey Kutbu’nda petrol arama işini beceremiyor. Bu, Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarının durdurulması için kampanyamıza katılan milyonlarca insanın haklılığının da bir ispatı.

Shell bu yıl burada petrol arayamayacak. Ancak tekrar gelmeye kalkarlarsa Kuzey Kutbu’nu korumak için başlayan hareket yine burada olacak. Şimdi fosil yakıtlara bağımlılığımızdan vazgeçme ve küresel iklim değişikliğine dur deme vakti. Obama’nın 2,7 milyon insanın sesini duyup Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarının tamamen yasaklanması için harekete geçmesi gerekiyor.

Greenpeace