Serçesiz Olmaz!

Evet, yanlış duymadınız. Bir zamanlar en yaygın kuş olarak bilinen serçelerin dahi nüfusu tüm dünyada azalıyor. İngiltere’de son 40 yıl içinde serçelerin yüzde 68’i, yani 20 milyon serçe yok oldu. Hollanda’da serçeler nesli tehlike altında tür olarak kırmızı listeye alındı. Fransa’da, Almanya’da, Belçika’da, İtalya’da ve Finlandiya’da serçe sayısındaki sert düşüşlerle birlikte alarm çanları çalmaya başladı. Son on yılda Türkiye’de de serçelerin azaldığını biliyoruz.

Giderek daha fazla betonlaşan ve parklarını kaybeden şehirler, tıpkı insanlar gibi serçelere de yaşam hakkı tanımıyor. Bu nedenle serçeler tüm dünyada azalıyor.

Serçelerin hikâyesi aslında bizim hikâyemiz. Yaşadığımız şehirlerin giderek daha da kirlenmesine ve betonlaşmasına, sonucunda serçelerin dahi azaldığı bir dünyada yaşamak zorunda kalmamıza dikkat çekmek amacıyla 20 Mart’ta Türkiye’nin parklarında buluşmaya ne dersiniz? Dileyen herkes kendisine en yakın parkta bir etkinlik yaparak tüm dünyada gerçekleşen 20 Mart Dünya Serçe Günü’ne dâhil olabilir.

Parklarda yapacağınız etkinliklerin içeriğini belirlemekte elbette özgürsünüz. Bölgenizdeki serçeleri gözlemleyebilir, fotoğraflarını çekebilir, hikâyelerini anlatan müzik veya tiyatro performansları gerçekleştirebilir veya bambaşka bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz. Serçeler ve doğa için mahallenizin çocuklarıyla buluşabilirsiniz.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, 20 Mart Dünya Serçe Günü’nde betonlaşmaya, doğanın yok oluşuna ve serçelere dikkat çekmek için yapacağınız etkinlikleri Doğa Derneği’nin Facebook hesabından duyuracağız ve fotoğraflarınıza yer vereceğiz. 20 Mart’ta size en yakın parkta buluşalım!

Katılım ve ayrıntılı bilgi için:

Evrim Tabur
evrim.tabur@dogadernegi.org

doga dernegi